Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Mladi posjetili institucije i NVO u oblasti zaštite ljudskih prava i afirmacije rodne ravnopravnosti

Mladi posjetili institucije i NVO u oblasti zaštite ljudskih prava i afirmacije rodne ravnopravnosti

U okviru projekta UBRZAJMO rodnu ravnopravnost (faza II) – od stereotipizacije do ravnopravnosti!, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), 25 srednjoškolaca i srednjoškolki iz 10 crnogorskih gradova, danas su posjetili Odbor za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore, Upravu policije, instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i NVO Centar za ženska prava.

Mladi posjetili institucije i NVO u oblasti zaštite ljudskih prava i afirmacije rodne ravnopravnosti Foto: CGO
Portal AnalitikaIzvor

“Crna Gora živi patrijarhat koji je sistemski nepravedan prema ženama, a sistemska nepravda stvar je i mentalnog sklopa. Žene su i kada se usude da budu vidljive u društveno-političkoj sferi izložene najgorim mogućim mizoginim komentarima u medijima, jer se računa da im pripada samo privatna sfera. Podsjetila bih i da je samo 4% nekretnina u Crnoj Gori uknjiženo na žene.A ako to prihvatimo, to nije dobro za nas i društvo u cjelini. Zato sam srećna što ste ovdje, što uz CGO, kao NVO koju izuzetno cijelim, prolazite program o rodnoj ravnopravnosti i što ste dobar i svjestan dio društva koji može da mijenja na bolje”, kazala je Božena Jelušićpredsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost.

Ona je sa izvršnom direktorkom CGO-a Daliborkom Uljarević dodijelila i diplome mladima koji su prethodno uspješno završili Školu omladinskog aktivizma sa fokusom na koncept rodne ravnopravnosti.

Nakon Skupštine, navode iz CGO, srednjoškolci/ke su bili u Centru za ženska prava, gdje su sa Anom Jaredić, psihološkinjom u toj organizaciji, razgovarali o radu ove NVO i izazovima sa kojima se njeni aktivisti suočavaju u zaštiti ženskih prava.

“Ovakve susrete sa mladim ljudima koristimo za skretanje pažnje da su nam na putu do rodne ravnopravnosti potrebni zajednički napori u rušenju rodnih stereotipa i predrasuda, kako bi na kraju živjeli u društvu jednakih mogućnosti za sve”, poručila je Jaredić sredjoškolcima/kama.

“Generalno, ljudska prava niko neće donijeti na “zlatnom tanjiru”. I na vama je da pokažete inicijativu, pa čak i u obrazovanju o ljudskim pravima, o čemu morate razgovarati sa vašim profesorima u školama kako bi zajedno doprinijeli izgradnji kulture ljudskih prava”, naveo je Siniša Bjeković, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, koji je sa svojim saradnicama primio učesnike/ce Škole omladinskog aktivizma i predstavio im napore koje institucija Zaštitnika ulaže u afirmaciji rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori.

U Centru bezbjednosti Podgorica, dodaju iz CGO, od policijskih službenika Snežane Babović, Biljane Dulović i Radeta Stijovića, mladi su imali priliku da saznaju koja su ovlašćenja i na koji način Uprava policije postupa u slučajevima sa elementima nasilja u porodici, kao najzastupljenijim oblikom kršenja ženskih i dječjih prava.

“Policije je, prije svega, u službi građana. Policija i NVO su samo neke od karika u lancu koji se bave prevencijom i zaštitom prava i na koje treba računati u slučajevima nasilja, ali i drugim oblicima povrede prava”, kazala je Babović.

“Ovo je odlična prilika da saznamo više o problematici koja nije baš najbolje zastupljena u školskim udžbenicima, a nemaju svi priliku da se kroz vannastavne aktivnosti da se upoznaju sa tim što znači rodna ravnopravnost. Kada bi bilo više ovakvih tema u školama, ali i posjeta institucijama u kojima smo danas bili, vjerujem da bi se smanjilo makar malo i vršnjačko nasilje u školama i društvu uopšte”, kazala je Milica Kaluđerović, učesnica programa, sumirajući utiske sa današnje posjete institucijama i NVO.

Iy CGO napominju, projekat UBRZAJMO rodnu ravnopravnost (faza II) – od stereotipizacije do ravnopravnosti! Realizuje se uz podršku Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Vlade Crne Gore, a sa ciljem unaprjeđenja razumijevanja koncepta rodne ravnopravnosti među građanima i njihovog senzibilisanja da oblikuju društvo jednakih mogućnosti.

Portal Analitika