Zanimljivosti

Mnogi vozači zimi prave jednu veliku grešku

Zimske temperature smanjuju pritisak u gumama. Pravilno naduvane gume omogućuju bolju vožnju po snijegu, štede gorivo i traju duže.

Ilustracija Foto: AGRIGORJEVA/ISTOCKPHOTO
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Osim zamjene ljetnih guma zimskim, važno je i pravilno pumpanje guma zimi.

Pravilno naduvane gume omogućuju bolju vožnju po snijegu, štede gorivo i - što nije zanemarivo - traju duže.

I vanjska temperatura utiče na pritisak u gumama, pa je zimi, kada temperature padnu ispod nule, korisno češće provjeravati i pumpati gume. Mnogi proizvođači guma procjenjuju da pritisak u gumama pada za oko 0.06 bara za svaki pad vanjske temperature od 10 Celzijovih stepeni. Osim toga, dugotrajno parkiranje automobila zimi često znači da vlasnika čekaju djelimično izduvane gume.

Preporučeni pritisak za vaš automobil obično je naveden na naljepnici negdje na vozilu (obično na unutrašnjoj ivici vrata ili na karoseriji) ili u priručniku. Treba ga uzeti u obzir tokom cijele godine, jer nema zasebnih vrijednosti za ljeto ili zimu.

Ako vaš automobil ima sistem za nadzor pritiska u gumama, svijetlo upozorenja će se upaliti kada pritisak padne za najmanje 25 odsto.

Ova informacija je posebno korisna za praćenje pritiska u gumama po hladnom vremenu.

Ako nemate ovaj senzor, provjerite pritisak nakon što je vaš automobil parkiran nekoliko sati (tokom vožnje se temperatura, a time i pritisak u gumama povećava) kako biste dobili najtačniju procjenu gubitka u odnosu na preporučenu vrijednost. Takođe, provjerite preporučeni pritisak za prednje i zadnje gume.

Neke gume takođe imaju informacije o pritisku na ratkapi. Međutim, nemojte naduvavati gume do ove vrijednosti, jer broj označava maksimalni pritisak koji guma može podnijeti, a ne preporučeni pritisak za vaše vozilo, prenosi N1 Slovenija. 

Portal Analitika