U Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacije potpisan je Memorandum o saradnji između NVO „Udruženja medijatora Crne Gore“, Centra za alternativno rješavanje sporova i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija o razvijanju i pilotiranju programa školske medijacije kao nenasilnog rješavanja sporova/sukoba u školama koji se sprovodi u okviru projekta „Uvođenje mirnog rješavanje sporova – medijacije u školama“.
Kako je saopšteno iz MPNI, ove aktivnosti se sprovode u okviru šire inicijative "Jačanje povjerenja građana u institucije i izgradnja otpornih zajednica" koji realizuju UNDP, UNICEF i UNESCO, u saradnji s Vladom Crne Gore. Projekat finansira Fond UN za izgradnju mira (UN Peacebuilding Fund). Memorandum o saradnji su potpisale ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović, predsjednica NVO „Udružanja medijatora Crne Gore“ gospođa Slavica Stijović i direktorica Centra za alternativno rješavanje sporova gospođa Maja Golović-Vojinović.
"Memorandum o saradnji i realizacija projekta „Uvođenje mirnog rješavanje sporova – medijacije u školama“, koji se sprovodi uz podršku UNICEF-a, značajno će uticati na kvalitet odnosa u školama na svim nivoima, kao i na smanjenje vršnjačkog nasilja, a s obzirom na to da je pravi put obrazovnog sistema prevencija svih negativnih pojava u društvu i edukacija. Konkretan projekat će se realizovati i JU OŠ „Sutjeska“, JU OŠ „Novka Ubović“, JU OŠ „Branko Božović“ i JU OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici, kao i u JU OŠ „ Anto Đedović“ u Baru i JU OŠ „Marko Miljanov“ u Bijelom Polju. Realizacija projekta obuhvata obuku nastavnika i predstavnika pedagoško psihološke službe na četvorodnevnim radionicama, obuku učenika, budućih vršnjačkih medijatora, informisanje učenika i roditelja o programu školske medijacije, propisivanje procedura za postupanje i horizontalno širenje naučenog među svim učesnicima obrazovno-vaspitnog procesa u pomenutim školama. Očekujemo da će se u narednoj školskoj godini nastaviti realizacija ovog projekta i u ostalim obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.
Iz MPNI su kazali da je ovaj projekat usklađen sa Analizom stanja i prijedloga mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama koju je donijela Vlada Crne Gore – Savjet za prava djeteta, sa Programom razvoja alternativnog rješavanja sporova 2023 – 2025., kao i sa članom 9b Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju koji propisuje da u rješavanju konflikata u ustanovi mogu biti angažovani posrednici/medijatori.