No, kako on dodaje, problem može nastati u aprilu, kad Crnu Goru očekuje otplata 500 miliona eura po osnovu starih dugovanja.
"I tu već imamo problem, jer mi nemamo taj novac, znači da bismo morali da se zadužimo novim kreditom, kako bi pokrili, to jest refinansirali stari. Do kraja marta možemo računati da će stanje biti donekle normalno, da će se servisirati sve te obaveze, dok već nakon marta, u aprilu, ulazimo u problem, ukoliko se ne usvoji budžet", kazao je Mulešković gostujući na televiziji E.
Iako svako odstupanje od redovnog finansiranja i usvajanja budžeta, kako kaže Mulešković, jeste neka vrsta vanrednog stanja, ne može se reći da ovoga već bilo u Crnoj Gori.
"Upravo je 2021.godine premijer Spajić bio ministar finansija, i imali smo privremeno finansiranje tokom šest mjeseci, i veoma je slična situacija kao ove godine, a jedina razlika između te dvije pozicije, 2025. i 2021.godine je ta što smo 2021.godine na računu imali, čini mi se, oko 600 miliona depozita, a sad imamo 300 miliona depozita, i mnogo manje novca za ispunjavanje svih onih obaveza koje nam slijede tokom 2025.godine. Naravno, 2021.godine nijesmo još imali reforme koje su se odnosile na povećanje zarada, a ukidanje kako doprinosa za zdravstveno osiguranje, a posle i smanjivanje doprinosa za PIO, pa samim tim i pritisak na sami budžet je mnogo veći", naglasio je on.
Prije nekoliko dana je direktor fonda PIO rekao, podsjeća Mulešković, da će penzije biti redovno servisirane. To se odnosilo i na januarske i na povećane koje slijede u februaru.
"Ono što neće biti uvećano jesu srazmjerne penzije, jer taj zakon je još uvijek na čekanju u parlamentu, a moramo da budemo i tu veoma otvoreni i kažemo da penzioneri koji primaju srazmjernu penziju već su godinu dana su diskriminisani, kad je došlo do povećanja minimalne penzije. Upravo ti penzioneri su ostali ispod minimalne penzije", navodi on.