Kako je saopšteno iz MUP-a, glavni cilj ovog dijela projekta jeste jačanje kapaciteta u oblasti procjena šteta i potreba nakon katastrofa u Crnoj Gori kao i uspostavljanje adekvatnog legislativnog okvira u ovoj oblasti.
„S tim u vezi, 27. jula angažovani ekspertski tim iz Republike Srbije posjetio je Crnu Goru i održao nekoliko sastanaka sa predstavnicima institucija koje imaju ključne nadležnosti u ovoj oblasti“, saošpteno je iz MUP-a.
Nakon inicijalnog sastanka sa v.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Miodragom Bešovićem, predstavnicima Direkcije za civilnu zaštitu i smanjenje rizika od katastrofa i projektnim menadžerom UNDP-a Viktorom Subotićem, organizovan je sastanak i sa ministrom Zoranom Miljanićem. Razgovarano je o postojećem zakonodavnom okviru u ovoj oblasti, uspostavljanju odgovarajućeg pravnog okvira u skorijoj budućnosti na temu procjene šteta i potreba nakon katastrofa, kao i održavanju obuka za trenere u ovoj oblasti na nacionalnom nivou.
Naglašen je značaj regionalne saradnje i uvođenje međunarodno priznate Metodologije za procjenu potreba i šteta EU, UN i Svjetske banke koju države u regionu već primjenjuju nakon katastrofa i koja predstavlja garanciju primjene međunarodno priznate metodologije i parametara u ovoj oblasti.
Sastanak je takođe održan i sa Nikolom Lukovićem, predsjednikom Inženjerske komore u Crnoj Gori čije je učešće u ovom procesu od velikog značaja. Razgovarano je o sistemskim rješenjima u ovoj oblasti i značajnom iskustvu koje Srbija može prenijeti Crnoj Gori u oblasti procjene šteta i potreba nakon katastrofa. Diskutovano je o vrsti obuka koje treba sprovesti u narednom periodu, kao i o profilima trenera koje je neophodno obezbijediti u daljem procesu.
Utvrđena je dinamika dostavljanja dokumentacije koja uređuje oblast smanjenja rizika od katastrofa, kao i cjelokupni inženjerski okvir vezano za izradu analize postojećeg legislativnog okvira u Crnoj Gori.
"Nakon toga uslijediće delegiranje službenika nadležnih institucija po sektorskim kriterijumima za trening trenera. Ponovljeno je da ključni rezultat ovog dijela projekta jeste jačanje administrativnih kapaciteta u oblasti procjene šteta i potreba nakon katastrofa u Crnoj Gori kao i adekvatna obuka predstavnika svih nadležnih institucija u ovoj oblasti, kako bi se uspješno sproveo ovaj proces u Crnoj Gori u skladu sa međunarodnim standardima", navode iz MUP-a.