Prema podacima iz elektronske evidencije “Oružje”, u kojoj je evidentirano oružje sa izdatim ispravama, registrovano je ukupno 105.826 aktivnih komada oružja kategorije B, posjedu 69.593 vlasnika, od čega 69.230 fizičkih lica, a 363 pravnih lica, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore.
“Kada je riječ o oružju kategorije C, za čiju nabavku nije potrebno odobrenje Ministarstva, već postoji obaveza prijavljivanja i izdavanje potvrde Ministarstva o prijavljivanju, registrovano je ukupno 1607 komada oružja u posjedu 1477 vlasnika - 1.476 fizičkih i jedno u posjedu pravnog lica”, kazali su i MUP-a za Portal Analitika povodom Nedjelje razoružanja.
Podsjećaju da su, u cilju smanjivanja nezakonitog posjedovanja oružja i municije, u proteklom periodu preduzeli niz aktivnosti i mjera.
Tako je, kažu,u periodu od 1. jula 2023. godine do 1. jula 2024. godine, u okviru akcije koju sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova „Poštuj život, vrati oružje", građani su dobrovoljno vratili 374 komada oružja, 46 ručnih bombi i 6.236 komada metaka različitog kalibra.
“U toku 2023. godine ukupno je oduzeto 724 komada oružja od čega je 599 komada vatrenog oružja, 96 komada gasnog, 28 komada vazdušnog i jedan komad signalnog oružja. U prvoj plovini 2024.godine ukupno je oduzeto 588 komada oružja od čega je 458 vatrenog oružja, 100 komada gasnog, 26 komada vazdušnog i četiri komada signalnog oružja”, kažu u MUP-u.
Prema njihovim riječima, na Institutu za crnu metalurgiju AD u Nikšiću, u saradnji sa Centrom za kontrolu malog i lakog naoružanja u Jugoistočnoj i Istočnoj Evropi (SEESAC) i Kancelarijom programa Ujedninjenih nacija za razvoj, 7. juna 2023. godine, uništeno je 798 komada oružja, a u planu je sprovođenje još jedne takve akcije tokom 2025. godine,kako bi se uništila količina oružja prikupljena tokom 2023. i 2024. godine.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslofva dodaju i da su Strateškim dokumentom, Strategijom za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine, malokalibarskim i lakim oružjem i municijom od 2019. do 2025. godine, definisani su ključni ciljevi i prioriteti nacionalne politike u oblasti malokalibarskog i lakog oružja i municije, a Akcionim planom jasno definisane mjere za unaprjeđenje dosadašnjih aktivnosti u ovoj oblasti.
“U toku je izrada novog Zakona o oružju kojim će se pooštriti uslovi za posjedovanje oružja, kao i izvršiti usklađivanje sa propisima i standardima EU, kao i izrada drugih zakona kojim je regulisana oblast oružja. Radi se i na tome da se osigura da politike i prakse kontrole naoružanja na Zapadnom Balkanu budu utemeljene na činjenicama i kriminalističko-obavještajnim podacima tj. da se svako pronađeno ili zaplijenjeno oružje, municija i eksploziv prati u zemlji. Policija redovno unosi podatke o izgubljenom i ukradenom oružju u Interplov sistem, kao i sistem Trace”, kažu iz MUP-a.
Kako dodaju, unaprijeđeni su procedure i kapaciteti za detekciju, analizu, identifikaciju i istrage o oružju, municiji i eksplozivima, a radi se i na podizanju svijesti javnosti o opasnosti oružja.
“U cilju povećanja svijesti o rasprostranjenoj zloupotrebi vatrenog oružja u nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju, obrazovan je operativni tim za borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama, koji redovno održava sastanke. Uspostavljena je baza podataka o porodičnom nasilju, koja omogućava razmjenu prijava i obavještenja o nasilju u porodici između ministarstava rada i socijalnog staranja i unutrašnjih poslova i policije. Takođe, nastavlja se i saprikupljanjem malokalibarskog i lakog oružja/vatrenog oružja kroz kampanju prikupljanja oružja „Poštuj život – vrati oružje“, istakli su iz MUP-a.