Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisalo je javne oglase za sedamdesetak pozicija u tom resoru i Upravi policije - iako još uvijek ne postoje detaljni kadrovski planovi za taj resor, čime se krši Zakon o državnim službenicima i namještenicima, saznaje Pobjeda.
Dva izvora Pobjede bliska Vladi su saopštila da su javni oglasi Ministarstva unutrašnjih poslova već objavljeni na sajtu Uprave za ljudske resurse iako nema kadrovskih planova.
– Za raspisivanje javnog oglasa mora da, pored sistematizovanog radnog mjesta, postoji i kadrovski plan. Izuzetno, ako mjesto nije popunjeno sistematizacijom, neophodno je da se pribavi saglasnost Vlade, ali mora postojati kadrovski plan kao obavezan uslov – objasnili su izvori Pobjede.
NEZAKONITI OGLASI
U Zakonu o državnim sužbeniima i namještenicima, u članu 38, precizno se navodi da za bilo koje sistematizovano radno mjesto, da bi se popunilo, mora postojati kadrovski plan.
– Odluku o pokretanju postupka za popunu radnog mjesta starješina državnog organa može donijeti ako je mjesto utvrđeno aktom o sistematizaciji i ako je
popuna radnog mjesta predviđena kadrovskim planom – navodi se u Zakonu o državnim službenicima i namještenicima što znači da su oglasi nezakonito raspisani.
Da oglasi o zapošljavanju u MUP-u nijesu u skladu sa zakonom, govori i podatak:Vlada u tehničkom mandatu premijera Dritana Abazovića zatražila krajem januara da hitno svi organi državne uprave dostave do 20. februara kadrovske planove za zapošljavanje.
Zbog očigledne žurbe, Vlada je morala posebnim zaključkom da priprijeti državnoj upravi jer je od 45 organa državne uprave samo njih 12 dostavilo planove: a među onima koji nijesu dostavili kadrovske planove nalazi se i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Dva izvora Pobjede iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su da je Adžić na kolegijumu, krajem avgusta, tražio da se obavezno krene u procedure daljeg zapošljavanja na osnovu sistematizacije dodjeljivanjem rasporednih rješenja, čime bi ministar u potpunosti preuzeo kontrolu nad kadrovskom politikom zapošljavanja u tom resoru.
PRAVILNIK
Usvajanjem kontroverznog Pravilnika o sistematizaciji 28. jula prošle godine bilo je predviđeno zapošljavanje 2.500 ljudi računajući i 500 onih koji idu u penziju.
Vlada je na sjednici održanoj u januaru, mimo već postojeće sistematizacije u MUP-u, dala saglasnost da se na Policijsku akademiju, umjesto 60, upiše 90 pitomaca i obavijestila javnost o projektu dobrovoljnih penzionera MUP-a.
– Naime, za dobrovoljni odlazak u penziju do sada se prijavilo oko 350 policijskih službenika, a prema najavama iz organizacionih jedinica, biće ih oko 500 – navodi se u vladinom dokumentu.
Osim toga, Vlada je dodatno zapošljavanje u MUP-u i Upravi policije obrazložila obavezama prema Evropskoj uniji i pregovorima sa EU.
– Uprava policije ima i obaveze u vezi sa pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom o čemu govore izvještaji Evropske komisije o potrebi jačanja linija rada, što iziskuje prijem novih službenika za specijalizovane pozicije kao što su finansijske istrage, borba protiv krijumčarenja i zloupotrebe droga, trgovina ljudima, međunarodna zaštita. Shodno preporukama Evropske komisije, novim aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Uprave policije, objedinjene su i formirane nove organizacione jedinice i povećan broj policijskih službenika u ključnim oblastima borbe protiv teškog i organizovanog kriminala – navedeno je u vladinom dokumentu.
Izvori Pobjede ističu da je u MUP-u i Upravi policije, iako je sistematizovano 5.663 radna mjesta, zapošljeno oko 5.160 ljudi.
Objašnjavaju i da je do kraja ove godine bio plan da oko 1.000 pripadnika MUP-a i Uprave policije stekne zakonske uslove za penzionisanje, ali da je ispunjena svega polovina.
– Dominantno su to službenici Uprave policije i vjerovatno će većina i poći u penziju, zato što su im sada povoljniji uslovi u odnosu na prethodni period –objašnjava naš izvor. Dodatna zapošljavanja predviđena su i u sektoru granične policije, jer se i tu Vlada pozvala na izvještaj Evropske komisije.
Brđanin neće da daje oglase za pomoćnike bez kadrovskog plana
Direktor Uprave policije Zoran Brđanin predložio je da pomoćnici Dejan Knežević, Miloš Rakonjac, Dragan Klikovac i Dragan Gorović i u narednih šest mjeseci budu na rukovodećim mjestima kao vršioci dužnosti jer bez kadrovskog plana nije u mogućnosti da raspiše konkurs za starješine u policijskom sistemu.
To su objavile Vijesti, a Brđanin je dopisom obavijestio ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića da četvorici od pet pomoćnika 23. februara ističe v. d. mandat, pa, kako nema kadrovskog plana, predlaže da oni i u narednom polugodišnjem periodu obavljaju te pozicije.
Time je indirektno Brđanin pokazao da poštuje sve predviđene procedure i da bez zakonskih uslova neće dalje da predlaže imenovanja.