U tržni centar se uselio prije 15 godina kada je izbačen iz svoga stana. Dok je razmišljao o različitim scenarijima, ugledao je reklamu za tržni centar i sjetio se da je jednom vidio praznu sobu u zgradi pa je tu odlučio podići kamp.
Stvari su brzo izmakle kontroli i ubrzo je soba od 70 kvadrata opremljena foteljama i Play Stationom, a Majkl je tu dovodio i svoje prijatelje.
Majkl, inače umjetnik, prvi je put uočio neiskorišteni prostor ispod trgovačkog centra ''Providence Place'' na ''Rhode Islandu u SAD-u'' tokom svog svakodnevnog trčanja 1999. godine.
"Tokom božićne sezone 2003. i 2004., radijski oglasi za tržni centar ''Providence Place'' sadržavali su entuzijastičan ženski glas koji je govorio o tome kako bi bilo sjajno kada biste vi mogli živjeti u tržnom centru. Tema oglasa bila je da tržni centar ne samo da pruža bogato iskustvo kupnje, već ima i sve stvari koje su potrebne za preživljavanje i zdrav život", rekao je Taunsend, te dodao kako mu plan nije bio da živi neko vrijeme u tržnom centru, nego što duže.
On i njegovi prijatelji su izgradili zid od blokova i pomoćna vrata.
Živjeli su u relativnom miru četiri godine prije nego što se plan počeo raspadati. Prije nego što je uhvaćen, Taunsend je planirao postaviti drvene podove, drugu spavaću sobu i kuhinju. Međutim, stražari su pronašli tajnu sobu.
Jednog su dana umjetnici, koji su se zakleli da ni s kim neće razgovarati o stanu, otkrili da su im vrata od pomoćnih prostorija razvaljena, a njihov PlayStation, umjetnine i album s fotografijama nestali.
Taunsend je zbog toga optužen za ometanje posjeda. Inzistirao je da je "cijeli pokušaj učinjen iz saosjećanja da se više razumije tržni centar i život kupca."
Sudija mu je odredio uslovnu kaznu, ali mu je doživotno zabranjen pristup tržnom centru.