Kultura

Crkva, međutim, nikad nije dozvolila kontrolu predmeta

Muzej vlasnik predmeta ustupljenih Mitropoliji na čuvanje

Prilikom preuređenja Državnog muzeja na Cetinju 1946, poznato je da je jedan broj predmeta ustupljen na čuvanje Crkvenom muzeju. Mahom su posrijedi bili predmeti koji su nekad bili u vlasništvu dinastije Petrović Njegoš.

Muzej vlasnik predmeta ustupljenih Mitropoliji na čuvanje Foto: Antena M
Antena MIzvor

Ono što, međutim, nije poznato pojedinima, ili barem odbijaju da se upoznaju s činjenicama, jeste da je Muzej na Cetinju i dalje vlasnik ustupljenih predmeta. 

U dokumentu koji je NMCG poslao Mitropoliji 1966, podvlači se da je Državni muzej vlasnik predmeta, te da će povremeno vršiti kontrolu nad privremeno ustupljenim stvarima.

Upravi Cetinjskog manastira se napominje i da ih NMCG može uzeti natrag ako Crkva ne bude mogla da ih održava stručno i uredno!

Na spisku, u koji smo imali uvid, između ostalog su raskošno ukrašene mitre Sv. Petra, vladike Danila, mitropolita Visariona, arhijerejska štaka Petra II od slonove kosti, putiri optočeni dragim kamenjem, panagije od zlata i tako redom.

Druga, manje poznata činjenica jeste i da Crkva nikada nakon ovoga nije dozvolila Muzeju da obavi uvid u stanje ovih artefakata.

Kako Antena M pouzdano saznaje, Muzej nije mogao izvršiti reviziju, čak ni kada je organizovan kompletan popis muzealija.

Portal Analitika