Zanimljivosti

Muzičke zvijezde žive znatno kraće od ljudi koji se bave drugim zanimanjima

Izvor

Na uzorku od 1.489 velikana muzičke scene, koji su stvarali proteklih 50 godina i nalazili se u samom vrhu lista izvođača, utvrđeno je da je čak 9,2 odsto od njih preminulo u ranoj mladosti i to najćešće zbog faktora koji su uključivali nasilje i zloupotrebu alkohola ili droge.

Proučavanjem biografija zvijezda utvrđeno je da su mnogi od njih imali negativna iskustva u djetinjstvu kao što su fizičko, psihičko ili seksualno zlostavljanje, što takođe predstavlja jedan od faktora rizika za preuranjenu smrt. Studijom je dokazano da bogatstvo i slava ne mogu da zaštite pojedince od ranije proživljenih trauma. Šta više, novostečena raskoš i glamurozni stil života mogu čak da pogoršaju stvari.

I u Americi i u Evropi manje šanse za dug život imali su oni izvođači koji su se opredijelili za solo karijeru. Naučnici ostavljaju mogućnost da je to tako zato što članovi bendova omogućavaju uzajamni mehanizam podrške jedni drugima koji pruža i određene zaštitne efekte kad je u pitanju psihofizičko zdravlje.

Ipak, šezdesete i sedamdesete bile su posebno fatalne za rok zvijezde. Najupečatljiviji među njima svakako su Dženis Džoplin, Džimi Hendriks, Džim Morison i Džon Lenon. Primjera radi, 87,6 odsto američkih vršnjaka nadživjelo je kralja roka Elvisa Prislija.

Razvojem muzičke industrije osamdesetih godina povećale su se šanse da muzičari novih generacija manje podlegnu raznim štetnim iskušenjima. Ovo se objašnjava time što je došlo do promjena i biti muzička zvijezda nije više toliko stvar bunta, već profesionalna karijera kao i svaka druga. Ipak, i novo doba je odnijelo svoje žrtve, kao što su Kurt Kobejn, Ejmi Vajnhaus ili Tupak Šakur.

Portal Analitika