Inicijativu je pokrenuo pravnik Petr Njemec kada je na društvenim mrežama pozvao Čehe da umjesto da gledaju filmove o okupaciji, učine nešto za one koji se se našli u istoj situaciji kao kada su sovjetski tenkovi u noći između 20. i 21. avgusta 1968. pregazili Čehoslovačku da uguše reformske pokušaje Praškog proljeća čiji je cilj bio „socijalizam s ljudskim likom“.
„Rusija i dalje gleda na Srednju i Istočnu Evropu kao na svoju imovinu sa kojom može da radi šta joj je volja. Nije slučajno da je Moskvu isprovocirao sličan razvoj, u Čehoslovačkoj pokušaj da se krene prema demokratiji a u Ukrajini nastojanje da se integriše u zapadne strukture“, kazao je na ceremoniji obilježavanja godišnjice okupacije ispred Češkog radija u Pragu premijer Petr Fijala.
On je upozorio je da rat u Ukrajini samo dokazuje „kraj iluzija o tome da je ruski imperijalizam nestao zajedno sa komunističkim režimom“.
Potpredsjednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan podsjetio je da je invaziju na Čehoslovačku 1968. Kremlj nazvao „bratskom pomoći“, a gušenje mađarskih protesta u krvi 1956. „operacijom obnavljanja reda“.
„A sada se blizu čeških granica, istočno, odvija ‘specijalna vojna operacija’. Sve to ima jedan zajednički imenitelj – oteti dio tuđe teritorije, steći uticaj, steći moć. Ta imperijalna tendencija nekadašnjeg Sovjetskog Saveza nije se promenila ni danas u Rusiji“, kazao je Rakušan.
Fijala: Nastavićemo da pomažemo Ukrajini i oružjem i humanitarno
Premijer Fijala obećao je da će Češka nastaviti da pomaže Ukrajini i oružjem i humanitarno a nudi da već sada pomogne u obnovi te zemlje, tamo gdje su porušene škole ili bolnice, kako bi Ukrajinci mogli lakše da žive.
„Nastavićemo jer smo svjesni da je Ukrajina suočena sa nadmoćnijim. I samo ako im pomognu zemlje kao što je naša i zapadne demokratije Ukrajinci će moći da izdrže ruski nadmoćni pritisak“, kazao je Fijala.
Invazija snaga Varšavskog pakta na Čehoslovačku 1968. odnijela je 137 života Čeha i Slovaka koji su masovno izašli na ulice i protestovali, 500 je teže povrijeđeno a stotine civila lakše.
Lider opozicije, bivši češki premijer Andrej Babiš, podsjetio je da je Čehoslovačka ostala i bez dijela svoje elite koja je emigrirala ili ih je režim prinudio da emigriraju na Zapad.
„Češko društvo je 1968. godine bilo na putu ka slobodi. Umjesto toga invazija je uništila ljudima sve nade i odgodila pad totalitarnog režima za 21 godinu“, napisao je Babiš. On je u mladosti bio komunistički kadar, označen u arhivima slovačke tajne policije za saradnika komunističke tajne policije StB, zbog čega se u Slovačkoj vodi pravni proces, a on nastoji da očisti svoje ime.
Nakon invazije iz Čehoslovačke se povukao samo dio sovjetskih snaga i ona se pretvorila u decenije okupacije. Posljednji sovjetski vojnik napustio je Čehoslovačku 1991. godine