Upitani zašto ovo tijelo, koje rješava najbitnija pitanja u obrazovnom sistemu, nije formirano, kada je resorom rukovodila ministarka Vesna Bratić, iz Ministarstva prosvjete odgovaraju da prosto u vrijeme dolaska Vojinovića na rukovodeću poziciju, 29. aprila ove godine, tog tijela nije bilo. Navode da ne postoji zakonski vremenski okvir za formiranje Nacionalnog savjeta za obrazovanje i vaspitanje.
Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, Vlada osniva Nacionalni savjet na period od četiri godine. Procedura nalaže da Ministarstvo upućuje poziv svim relevantnim institucijama da izaberu svoje predstavnike u Savjetu.
Nijesu iz resora ministra Vojinovića, međutim, precizirali kada planiraju da to učine.
– Nadam se da će nova prosvjetna administracija u što kraćem roku uputiti poziv svim subjektima koji treba da čine Nacionalni savjet kako bi se isti konstituisao – rekla je Pobjedi potpredsjednica Sindikata prosvjete i predsjednica Udruženja nastavnika društvene grupe predmeta mr Stanka Vukčević.
Ona podsjeća da Savjet donosi odluke o svim stručnim pitanjima. Daje stručnu pomoć u postupku donošenja odluka i priprema propise iz oblasti obrazovanja i vaspitanja. Ukazuje na to da je obrazovni sistem bez organa koji donosi obrazovne i vaspitne programe, ispitne kataloge, standarde za pripremu udžbenika, programe stručnog osposobljavanja i usavršavanje nastavnika. Učenici treba da izaberu obavezne izborne predmete sa liste koju predlaže Savjet. To tijelo odobrava udžbenike i nastavna sredstva za sve nivoe, daje uputstva za izvođenje prilagođenih obrazovnih programa i mnogo još zadataka treba da obavi ovo tijelo – poručuje Vukčević.
Iz Ministarstva su detaljnije objasnili šta je sve posao ovog tijela. Donosi obrazovni program za obrazovanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama, vaspitni program za domove učenika, prilagođene obrazovne programe za obrazovanje odraslih, ispitne kataloge za provjeru nacionalne stručne kvalifikacije, standarde za pripremu udžbenika za predškolsko, osnovno, srednje opšte i stručno obrazovanje i za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama. Donosi i program stručnog osposobljavanja i usavršavanja direktora ustanova, program rada stručnih saradnika, uputstvo za izradu obrazovnog programa, te za prilagođavanje obrazovnog programa za sticanje nivoa obrazovanja odraslih, standarde kompetencija nastavnika i direktora.
Utvrđuje, takođe, posebni dio obrazovnog programa za predškolsko, osnovno i srednje opšte i stručno obrazovanje. Predlaže opšti dio obrazovnog programa za osnovno, srednje opšte i stručno obrazovanje, posebne programe osposobljavanja, prekvalifikacije, dokvalifikacije, usavršavanja i specijalizacije zaposlenih i nezaposlenih. Uređuje standarde školskog prostora, nastavnih sredstava i opreme za rad ustanova u kojima se ostvaruje predškolsko, osnovno, srednje opšte i stručno obrazovanje, profil nivoa obrazovanja za nastavnike za osnovne škole, listu obaveznih izbornih predmeta za osnovnu školu i gimnaziju.
- Nacionalni savjet odobrava udžbenike i nastavna sredstva za predškolsko, osnovno, srednje opšte i stručno obrazovanje, kao i za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama – istakli su oni.
Ovo tijelo daje mišljenje o opštim pitanjima obrazovanja i vaspitanja, kompatibilnosti obrazovnog sistema sa onim u razvijenim demokratskim zemljama, stanju i razvoju obrazovanja i vaspitanja, daje uputstva za izvođenje prilagođenih obrazovnih programa.
Kako je Pobjeda ranije pisala, bez stava Nacionalnog savjeta nedavno je ministarka Vesna Bratić potpisala dozvole za rad dvjema privatnim vjerskim srednjim školama, u Podgorici i Nikšiću. Prema Opštem zakonu o obrazovanju, međutim, program privatnih škola postaje važeći kada Nacionalni savjet utvrdi da odgovara javno važećem programu za pojedinu oblast obrazovanja i vaspitanja.