Kolumbijski ministar kulture Juan David Correa najavio je da bi operacija trebala da počne između aprila i maja, zavisno o vremenskim uslovima na Karibima. Obećao je da će to biti naučna ekspedicija. "Ovo je arheološka olupina, a ne blago. Ovo je prilika za nas da postanemo zemlja koja prednjači u podvodnim arheološkim istraživanjima", rekao je Correa nakon sastanka s predsjednikom Gustavom Petrom.
Vjeruje se kako je na brodu 11 miliona zlatnika i srebrnjaka, smaragd i drugi dragocjeni teret iz kolonija pod španskom kontrolom. Sve to bi moglo vrijediti milijarde dolara ako bude pronađeno. Correa tvrdi da će materijal biti izvađen iz olupine i odnesen na mornarički brod na analizu, piše Guardian, prenosi Index.hr.
Kolumbijci dobili pismo iz UNESCO-a
Galija San José potonula je u borbi s britanskim brodovima prije više od 300 godina. Locirana je 2015, a cijeli slučaj nakon toga je obilježen brojnim pravnim i diplomatskim sporovima. Kolumbijska vlada je 2018. odustala od planova za iskopavanje olupine zbog sporova s privatnom kompanijom koja polaže neka prava na izvlačenje olupina temeljem sporazuma s kolumbijskom vladom iz 1980-ih.
Ujedinjene nacije pozvale su 2018. Kolumbiju da ne iskorištava olupinu u komercijalne svrhe. Stručno tijelo UNESCO-a za zaštitu podvodne kulturne baštine poslalo je pismo Kolumbiji, izražavajući zabrinutost da bi vraćanje blaga radi prodaje, a ne zbog njegove istorijske vrijednosti, "prouzrokovalo nepovratan gubitak značajne baštine".
"Dopuštanje komercijalnog iskorištavanja kolumbijske kulturne baštine protivno je najboljim naučnim standardima i međunarodnim etičkim načelima, kako je posebno navedeno u Konvenciji UNESCO-a o podvodnoj kulturnoj baštini", stoji u pismu.
Lokacija olupine je državna tajna
Kolumbija nije potpisala Konvenciju UN-a o pravu mora, što bi je podvrglo međunarodnim standardima i zahtijevalo od nje da obavijesti UNESCO o svojim planovima za olupinu. Inače, olupina je otkrivena uz pomoć međunarodnog tima i autonomnih podvodnih vozila, a njena tačna lokacija državna je tajna.
Brod je potonuo negdje u širem području kolumbijskog poluosrva Baru, južno od Cartagene, u Karipskom moru. Brod je bio predmet pravne bitke u SAD-u, Kolumbiji i Španiji oko toga tko posjeduje prava na potonulo blago. San José je navodno bio dugačak 45 i širok 14 metara te naoružan sa 64 topa
Kolumbija je potvrdila da su istraživači već pronašli bronzane topove koji su u dobrom stanju, zajedno s keramičkim i porculanskim vazama i ličnim oružjem. Istraživači kažu da karakteristike topova ne ostavljaju nikakvu sumnju da je riječ o olupini broda San José.