
Rekli su i da mogu postupiti po službenoj dužnosti, te da će to i učiniti, kada prikupe „sve potrebne informacije“.
Poznati crnogorski advokat Velibor Marković duže vrijeme na društvenoj mreži Fejsbuk brutalnim uvredama i mizoginim napadima obračunava se sa ženama koje ne dijele njegovo mišljenje, na meti mu je i LGBT zajednica, a pozabavio se i koleginicama iz pravosuđa, posebno sutkinjama šovinističkim komentarima njihovih presuda...
Institucije ćute, tijela Advokatske komore vode dva postupka po prijavama nevladinih organizacija još od ljetos, a on nastavlja da atakuje na žene, pa se, tako, proteklog vikenda, u subotu, obrušio na savjetnicu za medije u službi za informisanje Demokratske partije socijalista Danicu Nikolić.
Odvratne komentare i uvrede na račun Nikolić i njene porodice, te njenog oca, poznatog crnogorskog pjesnika Vitomira Vita Nikolića, uz koje je objavio i njenu fotografiju, nećemo prenositi, a u Advokatskoj komori, čiji je Marković član, Pobjedi su kazali da nemaju prijavu povodom njegovog posljednjeg javnog ispada. Rekli su i da mogu postupiti po službenoj dužnosti, te da će to i učiniti, kada prikupe „sve potrebne informacije“.
Marković se „detonirao“ kada je Nikolić na društvenoj mreži Tviter, komentarišući jednu od njegovih objava sa Fejsbuka o ženama, napisala da će mu „j..... mater“.
Iskoristio je taj komentar da je optuži da mu je vrijeđala majku, a onda se brutalnim uvredama obrušio na Nikolić i njenu porodicu.
Prijave
- Procesuirali smo dvije prijave protiv advokata Velibora Markovića koje su podnijeli LGBT forum Progres i NVO Centar za ženska prava. Advokat se u oba slučaja izjasnio. Sada se provodi istraga. Na kraju ću odlučiti o podizanju optužnice – kazao je Pobjedi advokat Sava Popović, disciplinski tužilac Advokatske komore.
Rekao je i da će „o eventualno podignutoj optužnici odlučiti prvostepeni disciplinski sud Advokatske komore, a kasnije po žalbi i drugostepeni sud“ ove strukovne organizacije.
Popović nam nije rekao zašto ovaj postupak traje duže od dva mjeseca, s obzirom na to da je iniciran krajem jula, a nije nam odgovorio ni što je na saslušanju u svoju odbranu rekao Marković.
Disciplinski tužilac Advokatske komore ostavio nas je bez odgovora i na pitanje zašto nije reagovao na ranije Markovićeve objave na račun žena i neprimjereno komentarisanje koleginica iz pravosuđa, konkretno u martu, kada je napisao:
„Jesam i ja za punu žensku ravnopravnost sa muškarcima, i jesam da i dame budu zastupljene u sudovima, boreći se 'pata-pata' protiv najokorelijih kriminalaca, a poslije šireći veš na balkonu i noge u krevetu, ali nijesam kriv što sam zbog mog advokatskog iskustva u stanju da kod pojedinih na osnovu onog što stoji u njihovim presudama zaključim jesu li u trenucima dok su ih pisale, bile dobile, kojoj kasni, koja je u drugom stanju, a koja apstinira“?!
Sudije
U Udruženju sudija smatraju da nijesu oni ti koji su ovim povodom trebalo da reaguju, već da je to trebalo da učine nadležni organi, uz konstataciju da oni ne žele da se miješaju u njihov posao.
Nijesu tražili ni reakciju Advokatske komore, uz objašnjenje da Komora „vjerovatno ima interna pravila i procedure koje se odnose na ovakve slučajeve“.
- Iz sporne objave se lako i nedvosmisleno utvrđuje da se radi o veoma uvredljivom istupu prema ženama koje vrše sudijsku funkciju, koje su pritom na neukusan i prost način prozvane, ne zbog eventualnih propusta u radu, već zbog osobina koje su svojstvene isključivo ženama. Međutim, sudije su, bilo da su žene ili muškarci, navikli da budu pod napadima raznih struktura, među kojima se evo mogu naći i pojedinci koji su dio pravosuđa. Sudije su žrtve negativne i nažalost ustaljene prakse po kojoj se eventualno nezadovoljstvo njihovim radom ispoljava uvredama, klevetama, plasiranjem neistina, a nerijetko i prijetnjama – rekla je za Pobjedu Hasnija Simonović, predsjednica Udruženje sudija Crne Gore.
Ocijenila je i da Markovićev napad na žene sudije „u širem smislu je napad na cjelokupno sudstvo, protiv čega se Udruženje sudija Crne Gore neprekidno i beskompromisno bori“.
- Ispoljavanje nezadovoljstva radom sudija na ovaj način je sve osim profesionalno – zaključila je ona.
Bez odgovora
Tužilaštvo je Pobjedu, za sada, ostavilo bez odgovora na pitanja da li su reagovali u bilo kojem od brojnih slučajeva Markovićevih javnih verbalnih napada i govora mržnje prvenstveno prema ženama, ali i LGBT zajednici...
Kratko su kazali da ćemo odgovore dobiti u roku.
Velibor Marković, kako je Pobjedi rečeno, na spisku je advokata koji se angažuju u postupcima kada sud nalaže besplatnu pravnu pomoć. To znači da je realno da u praksi dođe u situaciju da bude pozvan da zastupa interese, na primjer žene žrtve muškog nasilja ili pripadnika/ce LGBT zajednice koji nemaju novca da plate pravnog zastupnika. Realno je i da ta osoba nije na društvenim mrežama i da ne zna Markovićeve stavove o ženama ili LGBT zajednici.
Da li je, u takvoj situaciji, ta osoba i žrtva sistema i institucija koje ćute? Jer, može li interese jedne žene ili pripadnika/ce LGBT zajednice adekvatno da zastupa neko ko se javno i brutalno verbalno obračunava sa njima?
U timu SPC
Advokat Velibor Marković angažovan je i u ekspertskom timu Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori koji se bavi Zakonom o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.
Pobjedi su juče iz SPC kazali da su Markovića angažovali „kao profesionalca“ i da ne žele da komentarišu njegove stavove o ženama i LGBT zajednici.
Kodeks
U Kodeksu profesionalne etike advokata u poglavlju Osnovi profesionalne etike i odgovornosti, pored ostalog, navodi se da je advokat „obavezan da svojim profesionalnim i drugim javnim djelovanjem i ličnim primjerom doprinosi vladavini prava i društvu zasnovanom na poštovanju zakona“, te „da od načina rada i ponašanja svakog advokata ponaosob zavise značaj i ugled advokature u cjelini“.
- Advokat u svakom trenutku treba da bude svjestan svoje odgovornosti i da sa njom uskladi svoje postupke, posebno kada se opredjeljuje između sukobljenih vrijednosti i interesa – piše u Kodeksu.
U poglavlju Profesionalni ugled, ističe se da je advokat dužan da „pri obavljanju advokatske profesije, u drugim javnim aktivnostima i u privatnom životu, kada je dostupan uvidu i ocjeni javnosti“ da „čuva ugled advokature i vlastiti ugled, i da nastoji da doprinosi opštoj pravničkoj kulturi“.
U poglavlju ,,Istupanje u javnosti i stručni rad“ ističe se da advokat treba da vodi računa o značaju i ugledu svoje profesije, a u poglavlju „Advokat, sud i drugi organi vlasti“ ističe se da „odnosom prema sudu i drugim organima vlasti advokat izražava uvažavanje načela zakonitosti i uvažavanje sopstvenog poziva, kao ravnopravnog činioca pravosuđa“.
- Prema sudu i drugim organima vlasti advokat treba da se ophodi odmjereno i uljudno – piše u Kodeksu, kao i da kritika koju advokat upućuje „sudu i drugim organima vlasti ne smije da bude saopštena na uvredljiv, podrugljiv ili potcjenjivački način“.