Društvo

Jedini sa Cetinja koji se ne izjašnjavaju o zahtjevima "Kamo śutra"

Na Muzičkoj akademiji i dalje muk: Dekanica podržala studente u Srbiji, ali ne i u Crnoj Gori

Dekanica Muzičke akademije sa Cetinja Tatjana Krkeljić podržava studentske proteste u Srbiji, ali sa onima u Crnoj Gori, koje organizuje pokret "Kamo śutra", situacija stoji nešto drugačije.

Na Muzičkoj akademiji i dalje muk: Dekanica podržala studente u Srbiji, ali ne i u Crnoj Gori Foto: UCG
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, Krkeljić je na prvo izostanak podrške Vijeća Muzičke akademije studentima za Portal Analitika obrazložila time kako im nije stigla inicijativa za zakazivanje sjednice tim povodom.

"Kao predsjedavajuća Vijeća, ja mogu i obavezna sam da sazovem sjednicu isključivo u situacijama predviđenim članom 64. Statuta Univerziteta Crne Gore. Ukoliko dođe do bilo kakvih izmjena, bićete među prvima obaviješteni", stajalo je u njenom odgovoru upućenom našoj redakciji.

I dalje ništa od podrške crnogorskim studentima

Međutim, na današnja pitanja M portala ona naglašava kako ne može da predvidi da li će zakazati sjednicu Vijeća Muzičke akademije povodom podrške studentskoj grupi “Kamo śutra”.

Studenti bez podrške Muzičke akademije; Krkeljić: Nijesmo dobili nijedan zahtjev za zakazivanje sjednice Vijeća po tom pitanju
21
Studenti bez podrške Muzičke akademije; Krkeljić: Nijesmo…
21.02.2025 07:00

Što se tiče podrške studentima u Srbiji, Krkeljić ističe kako je posrijedi njena lična "podrška pravdi, slobodi i ljudskim pravima koja mora ostati prioritet za sve nas".

Kaže i da je proteste u Srbiji podržala i kao nekadašnja učenica Mladenovačke gimnazije, te da "podrška dolazi ne samo iz lične uvjerenosti, već i iz želje da staje uz inicijativu koju su pokrenuli njeni školski drugovi i molba za podrškom je došla upravo sa te adrese, i niotkuda drugo".

"Kao profesorica i kao čovjek, u potpunosti podržavam mlade ljude koji se odlučuju da svoj stav iskažu na legitiman, demokratski način. Smatram da je njihovo pravo na izražavanje mišljenja i zahtijevanje odgovornosti od institucija ključni stub svakog zdravog društva. Duboko me potresla vijest o tragediji u Novom Sadu i svim njenim posljedicama, uključujući i reakcije sistema koje su dovele do hapšenja srednjoškolaca, studenata i aktivista. Istovremeno, želim istaći da su ovakvi tragični događaj dio šire slike problema koji danas pogađaju naš region i svijet", navodi, između ostalog, Krkeljić.

Mediji da posvete više pažnje pozitivnim vijestima

Ističe kako je pogađa mnogo toga.

"Rat u Ukrajini, rat u Palestini, sve intenzivnije ugrožavanje ženskih prava u SAD i dijelovima Evrope, brutalni napadi na novinare, poput onoga kojem smo svjedočili u slučaju novinarke Ane Raičković i njene porodice u našoj zemlji, svjedoče o ozbiljnim izazovima sa kojima se suočava današnje društvo. Video napada na novinarku duboko me uznemirio i podsjeća nas na važnost zaštite novinara i slobode govora. Nažalost, razloga za reakcije i osudu ima na svakom koraku, kako u našoj zemlji, tako i šire. Kao profesorica, biram da prvenstveno reagujem kroz svoj rad, edukaciju i podršku mladim ljudima. Zajedno sa svojim koleginicama i kolegama, trudimo se da doprinesem društvenom boljitku kroz djelovanje u okviru institucije kojoj pripadamo", dodaje Krkeljić. 

Jedini su sa Cetinja koji nijesu podržali "Kamo śutra"

Nada se i kako će mediji, "pored izvještavanja o tragičnim događajima i krizama, posvetiti veću pažnju i pozitivnim vijestima, akcijama i inicijativama koje dolaze sa našeg i drugih fakulteta".

Muzička akademija jedina je visokoobrazovna ustanova sa Cetinja sa koje nije stigla podrška studentskom pokretu "Kamo śutra".

Podsjetimo, najprije su podršku studentskim zahtjevima uputili iz Vijeća Fakulteta dramskih umjetnosti, pa sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, a onda i sa Fakulteta likovnih umjetnosti.

Portal Analitika