Napori da se brod sačuva i izvuče njegov dragocjeni teret zahvaćeni su komplikovanim nizom međunarodnih pravnih sporova, s Kolumbijom, Španijom, bolivijskim domorodačkim grupama i američkom spasilačkom kompanijom koja polaže pravo na olupinu, te zlato, srebro i smaragde na brodu smatra se da vrijedi čak 17 milijardi dolara.
Kada je Kolumbija pokušala na aukciji da proda i dio nagrade za finansiranje kolosalnih troškova vraćanja broda, UNESCO i visoki sudovi zemlje su intervenisali, navodi Gardijan.
Ali osam godina nakon otkrića, zvaničnici sada kažu da guraju politiku u stranu i da bi mogli početi s podizanjem artefakata iz "svetog grala brodoloma" već u aprilu.
“Postojao je uporni pogled na galiju kao na riznicu. Želimo da promijenimo tu perspektiuvu. Ne razmišljamo o blagu. Razmišljamo o tome kako pristupiti istorijskim i arheološkim informacijama na nalazištu.", rekla je Alhena Kaisedo, direktorica Kolumbijskog instituta za antropologiju i istoriju.
San Hose se vraćao u Evropu s blagom kako bi pomogao u finansiranju rata za špansko nasljeđe kada ga je potopila britanska eskadra 1708., u blizini karipskog lučkog grada Kartagine.
Kolumbijsko ministarstvo kulture kaže da je vlada sama finansirala prvu fazu istraživanja sa 7,3 miliona dolara i da neće prodati nijedan od dragocjenih artefakata kao što je UNESCO obećano 2018. godine.