Prekomjerno znojenje poznato je u medicini kao hiperhidroza i moglo bi da ukaže na niz ozbiljnih zdravstvenih problema, upozorio je dr Hazim Sadidin.
„Važno je zapamtiti da je znojenje vitalna tjelesna funkcija, čija je glavna uloga da pomogne u kontroli naše tjelesne temperature i eliminaciji nekih toksina. Ono je zapravo rezultat pretjerane stimulacije znijnih žlijezda. Kako voda iz znoja isparava, površina kože se hladi, zbog čega se pojačano znojimo po vrućem vremenu ili usled fizičkog napora“, rekao je doktor.
Prema njegovom mišljenju, znojenje možeda bude i emocionalni odgovor na stres ili tjeskobu, kao i reakcija na začinjenu hranu ili vruće napitke sa kofeinom.
„Bolest i određena zdravstvena stanja mogu da prouzrokuju da se više znojimo, kao i hormonalne promjene. Ako ste zabrinuti zbog prekomjernog znojenja, važno je da se konsultujete sa svojim doktorom opšte prakse kako biste isključili moguća medicinska stanja“, napominje dr Sadidin.
Medicinska stanja koja mogu da prouzrokuju hiperhidrozu
Iako većina pacijenata pati od idiopatske hiperhidroze (nema poznatog osnovnog uzroka), važno je da se pacijente pregleda i otkriju mogući medicinski uzroci hiperhidroze, poput onih podstaknutih ljekovima, endokrinim ili neurološkim poremećajima.
Dijabetes
Hiperhidroza može da bude podstaknuta hiper ili hipoglikemijom, što su stanja u kojima šećer u krvi raste ili pada.
Hipertireoza (pretjerano aktivna štitasta žlijezda):
Ovo stanje ubrzava metabolizam i izaziva simptome kao što su tjeskoba i brži otkucaji srca.
Zloćudne bolesti:
Preterano znojenje može da bude i posljedica kancera, na primjer limfoma ili leukemije, ili infekcije zbog slabijeg imuniteta.
Infekcije:
Pretjerano znojenje može da bude posljedica malarije ili tuberkuloze.
Neurološke bolesti:
Hiperhidroza može da bude povezana i sa epilepsijom, tumorima ili infekcijama. Može da se javi kao posljedica bolesti ili liječenja. Takođe može da bude nuspojava određenih ljekova kao što su beta blokatori i antidepresivi, prenosi Index.hr.