Društvo

Nakon izbora novog patrijarha

Na udaru Perović i još četvorica sveštenika: Čistke u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj?

Nakon izbora novoga patrijarha i nakon lokalnih izbora u Nikšiću, a možda se i dan nakon izbora patrijarha sabor produži i izabere novi mitropolit crnogorsko-primorski, moći ćemo da otvorimo „pitanje” ponašanja izvjesnoga broj sveštenika Mitropolije crnogorsko-primorske – kazao je Aleksandar Raković, srpski aktivista, blizak DF-u, istoričar.

Na udaru Perović i još četvorica sveštenika: Čistke u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj? Foto: PR Centar
Vladimir Jovanović
Vladimir JovanovićAutor
Antena MIzvor

„To je ne više od PET LJUDI”, rekao je Raković gostujući na srpskome kanalu „Helmkast”. On je napomenuo da se ne radi o Joanikiju Mićoviću.

Raković je jedan od sikofanata aktuelnoga Sinoda SPC. Imao je i „blagoslov” bivšega patrijarha Irineja Gavrilovića.

O „pitanju” grupe sveštenika iz Eparhije crnogorsko-primorske, tvrdi Raković, „VEĆ SE RASPRAVLJALO na jednome od ranijih zasijedanja Sinoda SPC”.

„Tada je vladika Joanikije zamoljen da o tome, kao administrator, povede računa, jer je dolje situacija NEPODNOŠLJIVA”.

Iz tih krugova je, nezvanično, po više osnova, ranije TARGETIRAN protojerej-stavroforGojko Perović.

Najavljeno je i ukidanje ili redefinisanje Episkopskoga savjeta SPC u Crnoj Gori kojim je rukovodio Amfilohije Radović i za koga su u Beogradu vjerovali ili spinovali da je embrion crkvene autonomije ili čak autokefalije.

Spletom okolnosti, Amfilohije je samovoljno raspolagao eparhijskim parama i nekretninama, bez efektivne kontrole Patrijaršije u Beogradu, kakvu propisuje Ustav SPC.

Takođe, on je sebe de facto smatrao ravnopravnim s patrijarhom ili Sinodom u Beogradu. U jesen 2019. Amfilohije se sukobio s tadašnjim patrijarhom SPC i predvodio je grupu vladika u bojkotu dijela ceremonije navodnoga jubileja „800 godina autokefalije SPC”.

Pod objašnjenjem da će se efikasnije oduprijeti nastojanjima da se obnovi crnogorska autokefalija, Amfilohije se okitio i titulom arhiepiskopa. Ali Patrijaršija u Beogradu u svojim saopštenjima, saborskim ili sinodskim aktima, nije ga nikada tako titulisala: tolerisali su mu da se s tom titulom kiti u Crnoj Gori, ali ne i na nivou SPC.

Čak je Amfilohije tvrdio, ili sokoliko medije da ga titulišu i kao „egzarha (čuvara) sveštenoga trona pećkoga” – a to je uklesao sebi i na nadgrobnoj ploči – prisvajajući tako dio titule patrijarha po Ustavu SPC, koji je, između ostaloga, jedini „arhiepiskop pećki” i jedini nadležan za stavropigijski ženski manastir Pećka patrijaršija, etc.

Pod parolom „I poslije Amfilohija – Amfilohije”, neki u ovdašnjem ogranku SPC misle da mogu nastaviti s „amfilohijevskom” praksom, što im iz Beograda, najavljuje se, neće aminovati.

„Znate, SPC je organizam koji mora da bude stabilan”, kazao je Raković. „Ne može se na Cetinju praviti nova ‘arhiepiskopija’. To ne može i nikad neće moći. I tačka. Nema razgovora nikakvih o tome da može biti autonomija Mitropolije crnogorsko-primorske. To je nekima palo na pamet i to će biti spriječeno. Nema nikakvih posebnih statusa”.

„U Beogradu postoje ljudi koji se o tome pitaju”, dodao je. „Neće dozvoliti dezintegraciju SPC. Niti će uvažavati njegovanje dvostrukoga srpsko-crnogorskoga identiteta, koji je po nas Srbe veoma opak”.

Portal Analitika