Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore među pet je izabranica UNESCO-vog programa „Promocija održivog razvoja kroz UNESCO programe i lokalitete“, a u okviru kojeg će se tokom ove godine sprovoditi projekat “Smanjenje pojave šumskih požara u NP Durmitor i kanjonu rijeke Tare”.
Nacionalni park Durmitor je UNESCO lokalitet svjetskog prirodnog i kulturnog nasljeđa. U okviru ovog programa predviđen je inovativan način borbe protiv šumskih požara, a sve sa ciljem očuvanja i zaštite vrijednih ekosistema, smanjenje prinudne migracije i stradanja životinja i nastanka materijalne štete.
“U okviru istraživanja NP Durmitor će koristiti termovizijski dron visoke rezolucije i dugog vremena leta uz pomoć koga će se razviti mapa najugroženijih lokacija za pojavu i širenje požara, kao i najvrijednijih šumskih područja za koja je potrebna posebna zaštita. Upotrebom mape i daljim korišćenjem drona, želimo da se omogući rano otkrivanje požara i njihovo suzbijanje prije širenja na važne ekosisteme i urbana područja. Zbog svojih karakteristika njegova upotreba se može proširiti na monitoring divljači, otkrivanje ilegalnih aktivnosti u nacionalnom parku i misijama spasavanja.“, kazala je stručna saradnica za promociju i edukaciju Željka Vuković.
Tokom ovog mjeseca organizovaće i obuku za korišćenje drona za zaposlene JPNPCG i NP Durmitor koja će unaprijediti i olakšati posao čuvarske službe NP Durmitor.
Pored upotrebe termovizijskog drona JPNPCG već koristi i satelitske snimke za rano otkrivanje požara širom Crne Gore, te putem ove usluge dobija obavještenja o pojavi požara u realnom vremenu 24 sata dnevno.
Projektom je posebna pažnja posvećena i edukaciji djece i mladih.
Kako navode iz NP Durmitor, da bi djeci što bolje približili odnos između biljaka, životinja i gljiva, kao i živi svijet plodnog zemljišta, pozvali su umjetnika Nikicu Raičevića koji je kroz volonterski rad edukativne materijale za djecu obogatio sa pet slika koje su u vidu postera pripremljene za osnovne škole.
“Zadovoljni smo saradnjom sa školama sa sjevera Crne Gore, a posebno entuzijazmom i znanjem djece“, dodala je stručna saradnica za promociju i edukaciju Marina Kojović.
Predviđene su i edukativne aktivnosti za studente biologije, šumarstva i turizma. Kako bi im prenijeli znanja i iskustva koja im mogu biti do pomoći studenti će biti uključeni u terenske aktivnosti uz pratnju čuvarske službe NP Durmitor, kao i praktičnim lekcijama o upotrebi satelita u procesu ranog otkrivanja požara.
Osim Crne Gore, koja u programu učestvuje sa nacionalnim parkom Durmitor, učesnice su iFrancuska, Rumunija, Engleska i SAD.