Ti zaključci, koji predviđaju i da nadležni, koristeći i mehanizme međunarodne pomoći do maja informišu Odbor o daljim aktivnostima, usvojeni su većinom glasova Socijaldemokratske (SDP) i Demokratske partije socijalista, prenosi Mina. Protiv zaključaka glasali su poslanici opozicionih partija. Borislav Banović iz SDP-a, partije koja je podnijela inicijativu za kontrolno saslušanje, saopštio je da je današnja sjednica Odbora bila korisna.
„Nadležni organi bi trebalo da odlučnije i efikasnije nastave sa prikupljanjem podataka i da za dva mjeseca ponovo dobijemo informaciju koji je njihov stav o ovom slučaju“, rekao je Banović novinarima nakon sjednice Odbora koja je bila zatvorena za javnost. Prema njegovim riječima, Tužilaštvo i Uprava za sprječavanje pranja novca obavijestili su Odbor da imaju komunikaciju sa kolegama iz inostranstva i da očekuju drugi dio informacija o aferi Telekom i nakon toga će imati sliku o dokazima za pokretanje postupka u Crnoj Gori.
„To je ono što je i želio SDP, da se do kraja sazna istina. Imamo strpljenja da sačekamo dva, tri mjeseca na nove informacije nadležnih organa“, zaključio je Banović. Poslanik Nove srpske demokratije, Goran Danilović kazao je da žali jer kao Odbor danas nijesu imali hrabrosti da konstatuju ono što piše u sporazumu između Mađar /Magyar/ Telekoma i Sjedinjenih Američkih Država koji nedvosmisleno potvrđuje korupciju u privatizaciji Telekoma i nakon nje.
„Naše kolege nijesu imale osjećaja da traže istragu koruptivnih radnji u Crnoj Gori vezanih za fizička i pravna lica koja se u sporazumu pominju, nego smo se zaklonili iza toga da se pospješuje istraživanje onoga što je već istraženo“, rekao je Danilović i dodao da je nedvosmisleno jasno da je Mađar Telekom priznao korupciju. On smatra da je Odbor bio u obavezi da traži od Čarapić da ispita ko je korumpiran.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Vasilije Lalošević saopštio je da je ta partija glasala protiv zaključaka Odbora jer je od 2006. godine do danas Tužilaštvo malo učinilo. Danas se čulo dosta informacija koje idu u prilog tezi da se u Skupštini mora otvoriti parlamentarna istraga o aferi Telekom, a pogotvo jer nas 1. juna očekuje obaveza da Evropskoj komisiji predstavimo sve rezultate iz ovog slučaja“, naveo je Lalošević.
Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Nebojša Medojević je ocijenio da se radi o kompleksnom slučaju korupcije, jer se radi o krivičnom djelu pravnog lica, Mađar Telekoma čija je krivica dokazana, a kazna je plaćanje penala u novcu.
„Radi se o korupciji visokog profila, pa je ovdje na testu politička volja, a državno tužilaštvo, policija i Agencija za nacionalnu bezbjednost u ovom trenutku nemaju kapacitet zbog obaveza koje imaju prema vrhu vlasti, pa ovakvi slučajevi ne mogu da se procesuiraju“, poručio je Medojević.
Dojče /Deutsche/ Telekom i njegova mađarska podružnica Mađar Telekom krajem prošle godine pristali da plate kaznu od oko 95 miliona USD u okviru nagodbe o sudskoj tužbi u SAD, u kojoj se tvrdilo da su bivši rukovodioci te dvije kompanije potkupili državne funkcionere u Crnoj Gori i Makedoniji.
Mađar Telekom je, kako se navodi u nagodbi, podmitio najmanje dvojicu vladinih zvaničnika uključenih u prodaju Telekoma.
Na dnevnom redu vanrednog zasjedanja Skupštine, koje je počelo danas, je Predlog odluke o otvaranju parlamentarne istrage i obrazovanju Anketnog odbora za prikupljanje informacija o korupciji u privatizaciji Crnogorskog Telekoma.
Na dnevnom redu je i Predlog odluke o izboru predsjednika i članova Anketnog odbora.
Poslanici opozicionih stranaka nedavno su potpisali predlog odluke i inicijative za otvaranje parlamentarne istrage u Skupštini i formiranje Anketnog odbora koji bi se bavio aferom Telekom.
Ukoliko Skupština odluči da formira Anketni odbor koji bi se bavio aferom Telekom, to bi bilo prvi put nakon deset godina da se iskoristi ustavni i poslovnički institut parlamentarne istrage.
Za to će opoziciji biti potrebna podrška dijela kolega iz vladajuće koalicije, jer je za odluku o pokretanju parlamentarne istrage potrebno da glasa 41 poslanik.
Opozicije je predložila da Anketni odbor ima osam članova - po četiri iz opozicije i vladajuće koalicije, dok bi mjesto predsjednika tog tijela pripalo Novoj srpskoj demokratiji.
Iz Demokratske partije socijalista (DPS) ranije su najavili da neće podržati pokretanje parlamentarne istrage.
U Socijaldemokratskoj partiji smatraju da prvo treba organizovati kontrolno saslušanje vrhovnog državnog tužioca Ranke Čarapić i direktora Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranje terorizma, Predraga Mitrovića, zbog čega su njihovi poslanici podnijeli Inicijativu za kontrolno saslušanje.
Bošnjačka stranka, dio vladajuće koalicije, podržava pokretanje parlamentarne istrage. Foto: Aktuelno.me
Komentari ()