Crnogorsko narodno pozorište je u prošlogodišnjem finansijskom izvještaju pogrešno prikazalo prihode i rashode, zbog čega je Državna revizorska institucija dala negativno, a na usklađenost poslovanja sa zakonima uslovno mišljenje.
Bivšu direktoricu CNP-a Zoranu Kralj je zbog isteka mandata na ovoj poziciji zamijenila Milica Tomović u martu prošle godine, koja je na čelu CNP-a bila do početka februara, kada je zbog ličnih razloga podnijela ostavku.
Kolegijum kojim je rukovodio dr Branislav Radulović sa članom Nikolom N. Kovačevićem „stekao je razumno uvjerenje da izvještaj sadrži pogrešna prikazivanja koja imaju materijalan i prožimajući efekat na finansijski izvještaj i stoga ne daje prikaz iskazanih primitaka i izdataka u skladu sa prihvaćenim okvirom finansijskog izvještavanja za javni sektor“. Poslovanje CNP nije usklađeno sa zakonima o budžetu, o radu, o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, te uredbom o popisu državne imovine. Zbog toga će DRI upoznati skupštinski odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport sa stanjem u CNP-u.
Revizijom su utvrđene neusklađenosti između prihoda navedenih u izvještaju i evidencije u glavnoj knjizi trezora, pa je u ukupnim i sopstvenim prihodima registrovana razlika od po preko deset hiljada eura. Revizori su ukazali na višestruke greške prilikom svrstavanja prihoda na pozicije u izvještaju, čime je CNP prekršio pravilnik o načinju podnošenja finansijskih izvještaja budžeta, državnih fondova i jedinica lokalne samouprave.
Prošlogodišnja potrošnja CNP je u više navrata bila u suprotnosti sa Zakonom o budžetu za 2020, jer su premašivani iznosi opredijeljeni budžetom. Tako je za administrativni materijal potrošeno 42,2 hiljade eura iako je budžetom za tu stavku planirano 7,3 hiljade, za materijal za posebne namjene potrošeno je 38,3 hiljade umjesto planiranih 26,8 hiljada, troškovi struje bili su viši za oko 2,5 hiljade od planiranih, što je CNP koštalo 54,8 hiljada eura, za reprezentaciju je umjesto planiranih 1,7 hiljada utrošeno 5,5 hiljada eura, dok su izdaci za ugovore o djelu umjesto 30,6 hiljada eura bili gotovo duplirani. Izdaci za građevinske objekte premašeni su za 30 hiljada eura od planiranih, pa su iznosili 74,4 hiljade eura. Revizori su ukazali CNP-u da je dužan da obezbijedi da se izdaci izvršavaju u skladu sa iznosima i klasifikacijom odobrenim godišnjim zakonom o budžetu.
CNP je angažovao glumce, reditelje, interpretatore, scenografe i kostimografe zaključivanjem ugovora o autorskom djelu, bez procedure i plana, kojima bi bile definisane aktivnosti, poslovi, broj izvršilaca i očekivani efekti njihovog rada. Osim toga, određeni broj njih angažovan je preko firmi koje nijesu registrovane za posredovanje u zapošljavanju, a i ova, kao i brojne državne institucije, zaključivala je ugovore o djelu za sistematizovana radna mjesta, što je suprotno Zakonu o radu.
Revizori su ukazali na obavezu rukovodioca da na osnovu izvještaja Komisije za popis donese odluku o prihvatanju tog izvještaja i odluči o načinu rješavanja razlika na pokretnim stvarima čija je knjigovodstvena vrijednost do tri hiljade eura, što nije urađeno. Procedure koje se odnose na korišćenje službenih vozila i goriva, kao i na javne nabavke nijesu usklađene sa novim propisima, a CNP je propustio da Ministarstvu finansija dostavi izvještaj o obavještenjima o sumnjama na nepravilnosti i prevare i preduzetim mjerama, što je u suprotnosti sa zakonom koji reguliše unutrašnju kontrolu.
CNP je prošle godine prihodovao ukupno 2,22 miliona eura, od čega 2,17 miliona opštih prihoda, deset hiljada eura namjenskih, a 44,6 hiljada eura sopstvenih prihoda. Ukupni rashodi prošle godine su bili 2,20 miliona, od čega je za plate potrošeno 1,27 miliona, materijal je koštao 102,3 hiljade, dok su usluge koštale 448,7 hiljada eura. Među uslugama dominiraju konsultantske, te projekti i studije sa 356 hiljada eura troškova. To što je u ove troškove svrstana 261 hiljada eura za isplate po osnovu ugovora o autorskom djelu, suprotno je pravilniku o jedinstvenoj klasifikaciji računa za budžet. Među ove troškove uračunato je i više onih koji je trebalo da budu prikazani na drugim pozicijama.
Revizori ukazuju da je CNP u prosjeku imao 128 zaposlenih prošle godine, zbog čega je bio dužan da zaposli šest lica sa invaliditetom ili uplati poseban doprinos od 20 odsto prosječne mjesečne zarade iz 2019. godine, što nije urađeno. Prosječna neto zarada se u prošloj godini kretala između 490 i 527 eura. Rukovodstvo CNP do polovine novembra revizorima mora dostaviti plan aktivnosti kojima namjerava da ispuni date preporuke, o čijoj realizaciji će ih izvijestiti u roku od pola godine.