Zanimljivosti

Najčešće greške pri uređenju dnevne sobe: Koja je idealna udaljenost namještaja

Vrijeme je za dnevnu dozu stilske inspiracije, u vidu lekcija šta ne bi trebalo da se nađe u dnevnom boravku na mjestu koje ste predvidjeli. Iako se na prvi pogled nešto možda uklapa u ovu prostoriju, vjerujemo da ćete nakon ovog teksta razmisliti dva puta.

Najčešće greške pri uređenju dnevne sobe: Koja je idealna udaljenost namještaja Foto: lago.it
N1Izvor

1. Neodgovarajući tepih

Džina Kirk, potpredsjednica sektora dizajna u kompaniji KB Home, rekla je za Insider da je važno osigurati da tepih odgovara prostoriji u kojoj namjeravate da ga koristite, prenosi City magazine.

„Preveliki tepih usisaće prostor i može učiniti da on izgleda manji“, pojasnila je. „Premali tepih nameće potrebu da komadi namještaja budu bliže jedan drugom, ostavljajući prostoriju neuravnoteženom i stvarajući osjećaj izgubljenog praznog prostora“.

Kirk je preporučila korišćenje krep trake i tačnu razmjeru, kako biste mogli da zamislite kako bi tepih mogao da izgleda u vašem prostoru.

2. Trosjed uz zid

Lorin Vajt, vlasnica i glavna dizajnerka kompanije Ellen W. Interior Concepts, rekla je za Insider da ujmesto postavljanja kauča uza zid, razmislite o tome da „pluta“.

„Plutajući namještaj podrazumijeva da ga pomjerite od zida, ponekad na sred prostorije“, dodala je. „Kada ovo primijenite u svojoj dnevnoj sobi, ona će izgledati veća jer ćete moći da hodate po njoj“.

3. Podudaranje namještaja

Uđite u salon namještaja i vjerovatno ćete otkriti da se gotovo sve prodaje u setovima – uključujući namještaj za dnevnu sobu.

„Najlakše bi bilo kupiti cio set, ali nemojte to da radite“, savjetuje Lorin Vajt. „Prostor koji izgleda previše matchy-matchy nije tako dobra ideja“.

Korišćenje zasebnih komada umjesto garnitura može da učini da vaš prostor izgleda „pročišćeno“, smatra ona, što „nadograđuje stil u vašem domu“.

4. Visoko postavljen televizor

Dizajn je više od kuće koja izgleda lijepo – trebalo bi takođe uzeti u obzir praktičnu stranu, tačnije ergonomiju.

„Znam da je postavljanje televizora iznad kamina ono što se očekuje, ali to ne čini veliku medveđu uslugu vašem vratu“, nastavlja Lorin Vajt.

TV bi vam trebalo da bude u visini očiju u odnosu na mjesto na kom sjedite, rekla je za Insider. „Ne bi trebalo da podižete pogled“.

5. Zanemarivanje udobnosti

Ljudi često misle da morate da žrtvujete udobnost zarad stila, a to se odražava na njihov životni prostor, izjavila je za Insider Sonja Rasula, bivša dizajnerka enterijera programa Home to Go na kanalu HGTV , odnosno Trading Spaces, na stanici TLC, koja je osnovala Unique Markets u Los Anđelesu.

„Udobnost je jedan od najvećih činilaca koji čine dnevnu sobu“, smatra Sonja Rasula. „Čak i ako ste ograničenih finansijskih mogućnosti, dodavanje udobnog pokrivača ili nekoliko plišanih jastuka napraviće razliku“.

6. Manjak osvjetljenja

Dnevne sobe su višenamjenske i vaš izbor rasvjete trebalo bi to da odražava, rekla je Sara Rej, dizajnerka enterijera iz Nešvila, za pomenuti magazin.

„Trebalo bi da postoji gornje osvjetljenje na prigušivaču koje može da se koristi za kretanje kroz prostor ili prigušeno kako bi se stvorio pravi ambijent za zabavu“, rekla je. „Ideja je da imate mnogo sekundarne rasvjete kako biste zadatke poput iščitavanja mogli da obavljate dok sjedite u prostoru“.

Predložila je postavljanje akcentne rasjvete na police za knjige, na policu kamina ili iznad umjetnina kako biste stvorili slojeve rasvjete u svojoj dnevnoj sobi.

7. Pogrešne dimenzije namještaja

Odabir pravog namještaja je važan, ali mjesto na koje ćete ga staviti jednako je bitno za izgled dnevne sobe.

„Veliki komadi u malom prostoru mogu učiniti da soba izgleda još manja, a mali komadi u velikom prostoru mogu ostaviti previše praznog prostora“, rekla je Sonja Rasula za Insider.

Za veće dnevne sobe preporučila je ostavljanje jednog metra praznog prostora između djelova namještaja. Manji prostori, poput stanova, mogu se izvući s 60 centimetara između djelova.

„Ova udaljenost osiguraće da ne pretrpate svoju dnevnu sobu, dok će u isto vrijeme pomoći da povećate prostor u manjem dnevnom boravku“, rekla je.

8. Namještaj koji se ne uklapa u ostatak prostorije

Kirk je izjavila da njeni klijenti često žele da ugrade komad namještaja u svoju dnevnu sobu koji se baš i ne uklapa dobro u cjelokupni stil njihovog doma. Rekla je da, iako to treba izbjegavati, postoji izuzetak od pravila.

„Ako je to zato što im se veoma dopada, kažem im da ga kupe“, rekla je. „Vjerujem da ako volite nešto, možete učiniti da gotovo sve služi svrsi, a to je deo onoga što nečiji dom čini jedinstvenim – dom ispunjen namještajem koji voli“.

9. Neuređene police

Kada su u pitanju police u vašoj dnevnoj sobi, postoji pravi i pogrešan način da ih uredite, prema Rasuli.

„Trebalo bi da iskoristite prostor na policama što je više moguće, ali pokušajte da izbjegnete previsok, koji bi mogao da učini prostor prenatrpanim“, rekla je za Insider.

Objasnila je i da predmeti na polici ne treba da budu preveliki i da štrče sa nje.

10. Nedovoljno stolova

Budući da je dnevna soba često prometna, vjerovatno bi trebalo da imate dovoljno mjesta za odlaganje pića, knjiga i drugih stvari, rekla je Rej.

„Da biste stvorili funkcionalnu dnevnu sobu, trebalo bi da imate površinu koju možete lako da dohvatite gde god sjedeli“, zaključila je.

Portal Analitika