Istraživački centar je, u istraživanju „Zarade poslanika EU“, predstavio podatke u vezi sa zaradama poslanika u parlamentima Austrije, Belgije, Češke, Danske, Estonije, Finske, Francuske, Holandije, Italije, Letonije, Litvanije, Mađarske, Njemačke, Poljske, Portugala, Slovačke i Švedske, kao i u Evropskom parlamentu.
Prema podacima Istraživačkog centra, mjesečna bruto zarada poslanika donjeg doma parlamenta Austrije je 8.755 eura. U skladu sa Zakonom o parlamentarnim asistentima, svi poslanici donjeg doma parlamenta imaju pravo na fiksnu mjesečnu naknadu za troškove angažovanja jednog ili dva asistenta. Prema Saveznom zakonu o naknadama, mjesečna bruto zarada poslanika gornjeg doma parlamenta Austrije iznosi 4.377. Za razliku od poslanika donjeg doma, poslanici gornjeg doma ne primaju naknadu za zapošljavanje parlamentarnih asistenata.
- Mjesečni bruto iznos poslaničke naknade u Belgiji od 1. juna 2024. godine je 8.814 eura (prema trenutnom indeksu i uzimajući u obzir odbitak od pet odsto) – navodi se u istraživanju.
Prema objavljenim podacima, parlamentarci imaju pravo na regres i bonus na kraju godine. Radi pokrivanja troškova u vezi sa obavljanjem poslaničkog mandata, poslanici imaju pravo na fiksnu mjesečnu naknadu u iznosu od 2.597 eura. Imaju pravo na naknadu troškova prevoza, angažovanje asistenata i slično.
U Češkoj mjesečna zarada poslanika koji ne obavlja drugu funkciju u parlamentu iznosi 4.076 eura. Osim zarade, navodi se u istraživanju, poslanici parlamenta Češke imaju pravo na naknadu troškova u vezi sa obavljanjem funkcije što se, između ostalog, odnosi na troškove reprezentacije, prevoza sopstvenim vozilom ili iznajmljenim prevoznim sredstvom za vrijeme putovanja u vezi sa obavljanjem dužnosti, troškove prevoza javnim prevoznim sredstvima, izuzev sredstava vazdušnog saobraćaja, za putovanja u zemlji, te troškove obroka i smještaja tokom putovanja, troškove za stručne i administrativne poslove, troškove stručne literature i slično.
- Prema Zakonu o parlamentarnim izborima Danske, poslanici imaju pravo na osnovnu zaradu i poslanički dodatak. Poslanički dodatak predstavlja fiksni iznos koji ne podliježe oporezivanju. Osnovna bruto zarada od 1. oktobra 2024. godine iznosi 8.422 eura, dok poslanički dodatak iznosi 815 eura za poslanike sa prebivalištem u Danskoj, odnosno 1.086 eura za poslanike izabrane na Grenlandu i Farskim ostrvima – podaci su iz istraživanja Istraživačkog centra.
Osnovna mjesečna zarada poslanika u Estoniji iznosi 5.979 eura, pri čemu nije naznačeno da li je u pitanju bruto ili neto iznos. Poslanicima se nadoknađuju troškovi u vezi sa radom parlamenta, na osnovu priloženih računa, u iznosu do 30 odsto zarade.
Prema podacima Istraživačkog centra, od početka saziva parlamenta Finske 2023–2026, osnovna mjesečna zarada poslanika iznosi 7.137 eura, pri čemu se uvećava u zavisnosti od radnog staža. Mjesečna zarada predsjednika parlamenta iznosi 14.448 eura, a potpredsjednika 11.226 eura. Zarade poslanika podliježu oporezivanju. O iznosu zarada poslanika odlučuje tročlana komisija za naknade koju imenuje predsjednik parlamenta. Predsjednici radnih tijela primaju mjesečni dodatak u iznosu od 803 eura. Predsjednici pojedinih radnih tijela primaju mjesečni dodatak u iznosu od 1.323 eura. Predsjednici poslaničkih grupa primaju mjesečni dodatak od 1.323 eura ukoliko poslanička grupa ima 16 ili više članova, odnosno 803 eura ukoliko grupa ima od tri do 15 članova. Pravo na dodatak nemaju predsjednici grupa koje broje jednog ili dva člana.
Poslanici u Finskoj imaju pravo i na naknadu troškova za život u rasponu od 987 do 1.809 eura mjesečno, u zavisnosti od toga gdje im je prebivalište, kao i pravo na besplatno korišćenje autobusa, željeznice, sredstava vazdušnog saobraćaja na teritoriji Finske, kao i taksija u gradskom području Helsinkija u cilju vršenja zakonodavnih ovlašćenja.
U Francuskoj poslanici primaju naknadu koja se sastoji iz tri komponente - osnovnog poslaničkog dodatka, naknade za boravak i naknade za vršenje funkcije. Mjesečna bruto naknada od 1. janara 2024. godine iznosi ukupno 7.637 eura. Mjesečni iznos naknade poslanika iznosi 5.953 eura.
Poslanici u parlamentu Holandije primaju mjesečnu naknadu koja se naziva kompenzacija u bruto iznosu od 9.293 eura. Imaju i pravo na regres i bonus za kraj godine koji se prima u decembru. Mjesečna bruto naknada poslanika donjeg doma parlamenta Italije iznosi 10.435 eura, odnosno približno 5.000 eura neto. U Italiji poslanici imaju pravo na naknadu troškova života u Rimu koja mjesečno iznosi 3.503 eura. Poslanici primaju naknadu troškova za vršenje mandata koja iznosi 3.690 eura. Imaju i propusnice za besplatno kretanje auto-putevima, željeznicama, na moru, te u vazdušnom saobraćaju, za prevoz unutar teritorije države.
Osnovna mjesečna bruto zarada poslanika u Letoniji iznosi 4.220 eura. Osnovica plate poslanika u Litvaniji, koja se množi sa koeficijentima, iznosi 1.785 eura. Mjesečna bruto zarada poslanika u parlamentu Litvanije iznosi: 8.748 eura - predsjednik parlamenta, 7.677 eura – prvi potpredsjednik, 7.498 eura – potpredsjednici, lider opozicije, 7.141 eura – predsjednici stalnih odbora, 6.784 eura - zamjenici predsjednika stalnih odbora, 6.605 eura - predsjednici pododbora i stalnih komisija, te 6.248 eura – poslanici.
Istraživački centar navodi da poslanik u Mađarskoj ima pravo na mjesečni honorar u iznosu koji je tri puta veći od republičke prosječne bruto zarade za prethodnu godinu, prema zvaničnim podacima Centralnog zavoda za statistiku. Osnovni iznos poslaničkog honorara u toj zemlji od 1. januara 2024. godine iznosi 4.304 eura.
U Njemačkoj mjesečna bruto zarada poslanika Bundestaga koja je utvrđena 1. jula 2024. godine iznosi 11.227 eura. Poslanici primaju dodatak u vezi sa obavljanjem poslaničke funkcije. Ovaj iznos je indeksiran i prilagođava se svake godine 1. januara. Poslanički dodatak trenutno iznosi 4.725 eura mjesečno, navodi se u istraživanju.
Mjesečna bruto zarada poslanika donjeg doma parlamenta Poljske iznosi 3.007 eura, dok je bruto poslanički dodatak 939 eura. Osim toga, poslanici imaju pravo na paušalnu naknadu za vođenje parlamentarne kancelarije u iznosu od 5.207 eura, kao i na besplatno putovanje u javnom gradskom prevozu unutar zemlje i letovima u domaćem vazdušnom saobraćaju. Poslanicima koji nemaju prebivalište u Varšavi dostupan je smještaj u okviru parlamenta.
Prema podacima sa sajta Skupštine, mjesečna bruto zarada poslanika u parlamentu Portugala u zavisnosti od dodatnih funkcija koje obavlja iznosi 8.849 eura – predsjednik, 4.916 eura – potpredsjednik, 4.916,39 eura - predsjednik parlamentarne grupe, 4.711 eura - predsjednik radnog tijela, 4.506,69 eura - potpredsjednik parlamentarne grupe, te 3.892 eura poslanik.
Zarada poslanika u Slovačkoj 2024. godine iznosila je 4.076 eura. U Španiji mjesečna bruto zarada poslanika u donjem domu parlamenta je 3.236 eura. Poslanici imaju pravo na poslanički dodatak u iznosu od 992 eura ukoliko su iz izborne jedinice Madrid, odnosno 2.078 eura za poslanike iz ostalih izbornih jedinica.
Poslanici parlamenta Švedske primaju osnovnu mjesečnu bruto zaradu od 6.539 eura. Poslanik koji je predsjednik radnog tijela dobija povećanje na osnovnu zaradu od 20 odsto, dok zamjenik predsjednika dobija povećanje od 15 odsto. Mjesečna zarada predsjednika parlamenta iznosi 17.150 eura.