Riječ je o mjestu Piramida, udaljenom 600 kilometara od Sjevernog pola, smještenom na norveškom arhipelagu Svalbard. Grad je osnovala Švedska 1910. godine, a 1927. su ga kupili Rusi. Zahvaljujući sovjetskom rudniku, Piramida je svojevremeno imala blizu hiljadu stanovnika, mahom Ukrajinaca, no posljednji među njima napustili su ostrvo 1998. godine.
Prethodne decenije, entuzijasti iz Rusije počeli su da se vraćaju Piramidi, pa ona sada ima šest žitelja, doduše – sezonskih. Među njima je i Stanislav Šubert iz Novosibirska, koji je po dospijeću u Piramidu, među brojnim napuštenim zgradama, naišao i na nekadašnji bioskop.
Ušavši u zgradu, shvatio je kako se u arhivi nalazi izuzetna riznica sovjetskih filmova, pa je ubrzo počeo da radi na restauraciji sale za projekcije.
“Mislio sam da će najveći problem biti pronalazak kinooperatera. Međutim, imao sam sreće – ispostavilo se da na arhipelagu, kao konobarica u jednoj kafani radi djevojka iz Rusije koja je u srednjoj školi naučila da upravlja projektorom”, priča Šubert.
Iako decenijama nijesu korišćene, filmske trake bile su u odličnom stanju.
“U arhivi sam našao oko 1.500 filmova raznih žanrova i iz različitih epoha – od nekih značajnih ostvarenja, poput onih koja je režirao Tarkovski, preko video zapisa iz arktičkog pojasa, sve do žurnala poput “Novosti dana” ili “Sovjetskog sporta”. Bili su perfektno očuvani, a razlog tome je što je na Svalbardu dovoljno hladno i suvo, nema pretjerane vlage”, dodaje on.
Šubert ističe kako je riječ o najsjevernijoj bioskopskoj dvorani na svijetu, te da mu stoga nije bilo naročito teško da pokrene i ispromoviše ideju o – najsjevernijem, a bolje je reći i filmskom festivalu na kraju svijeta.
Prvo izdanje održano je 2019. godine, kada je organizacijom filmskog festivala u Piramidi obilježen vijek sovjetske kinematografije.
“Festival za ljude koji sezonski borave u Piramidi predstavlja zaista poseban događaj, jer u mjestu nema televizije, ni interneta, niti mobilnih komunikacija. Uz to, festival je sadržaj kojem prisustvuju i grupe ruskih turista koji učestvuju u arktičkim turama”, ističe on.
Iako ne prikazuju blokbastere, već se sva selekcija svodi na ono što je dostupno u staroj arhivi, festival predstavlja naročit ugođaj, posebno kada je riječ o turistima. Zbog njih, uostalom, projekcije teku i mimo festivala. Sezona počinje u julu, a filmovi se prikazuju zavisno od dolaska turista, pa je tako lokalni bioskop danas postao i jedna od glavnih znamenitosti.
Prošlog mjeseca održano je novo izdanje filmskog festivala u Piramidi. Nedugo zatim, povremeni mještani polako su počeli da napuštaju mjesto i ono prazno dočekuje razdoblje velike hladnoće, tokom koje će se temperatura spuštati i do minus 30 stepeni.
Jedini stanovnici Piramide do sljedećeg ljeta biće polarni medvjedi, pred kojima je dugo razdoblje tokom kojeg nad ostrvom neće biti dnevne svjetlosti.