Mora platiti više od 50 hiljada eura jer je poslao pomenuti emoji predstavniku firme koji je to protumačio kao potvrdan odgovor na ugovor o narudžbi.
Bizaran slučaj dogodio se u martu 2021. u Kanadi. Jedna firma je od poljoprivrednika Chrisa Achtera htjela naručiti 86 tona biljke lan. Predstavnik firme Kent Mickleborough telefonskim je putem kontaktirao Chrisa Achtera te su se dogovorili da će poslati ponudu SMS-om.
Mickleborough je to i učinio, te zatražio isporuku lana u novembru. U poruci je tražio od poljoprivrednika da potvrdi ugovor. U poruci je napisao 'molimo potvrdi ugovor o isporuci lana'.
Achter, koji živi u gradu Swift Current, odgovorio je emotikonom s palcem gore. Međutim nije isporučio lan u novembru kako je u ugovoru zatraženo. Naime, “palac gore” Mickleborough je protumačio kao potvrdan odgovor na ugovor, a Achter samo kao odgovor da je primio ponudu ugovora.
Naposljetku je sve završilo na sudu.
"Nisam imao vremena pregledati ugovor i samo sam htio reći da sam primio njegovu SMS poruku", rekao je Chris Achter na sudu.
Nevjerovatno, ali sud u Swift Currentu je presudio u korist firme.
Sudija Timothy Keene, koji je u jednom trenutku upotrijebio definiciju simbola s dictionary.com.
"Ovaj sud spremno priznaje da je palac gore emoji netradicionalno sredstvo za 'potpisivanje' dokumenta, ali je ipak pod ovim okolnostima to bio valjan način za potpis", napisao je sudac u presudi, objavili su američki mediji.