Kultura

„Narcisov“ odraz trajno ostao u Crnoj Gori

Izvor

 

Teško je reći da li je Crna Gora u novije vrijeme imala pompezniji i značajniji kulturni događaj.

Po mnogo čemu, dolazak „Narcisa na izvoru“ italijanskog slikara Mikelanđela Merisija Karavađa u Podgoricu može se porediti samo sa značajem Cetinjskog bijenala.

„Narcis“ je izazvao brojne polemike, (manje kulturne, više političke), i mnogo prije nego što je  stigao u Podgoricu. Ali, sve je to ostalo zaboravljeno pred krajnjim utiskom, značajem i dometima ove izložbe.  

Ono što je svakako obilježilo izlaganje ovog remek-djela italijanske kulturne baštine u Crnoj Gori jeste – rekordna brojka posjetilaca koja je sliku vidjela u podgoričkom Dvorcu Petrovića. Čak 22.200 posjetilaca iz svih krajeva Crne Gore, pa i iz zemalja u okruženju, došlo je da pogleda izloženo djelo! Ova impresivna brojka veliko je iznenađenje za sve, i za ovdašnju javnost, i za organizatore iz Italije i Crne Gore.

dvoracpetrovicaIz vječnog Rima u vječnu Crnu Goru:

Direktor Centra za savremenu umjetnost Milenko Damjanović za to je posebno zahvalio Nacionalnoj galeriji umjetnosti iz Rima, sa kojom je institucija na čijem je čelu, uspostavila izuzetnu saradnju.

- Bili smo srećni što iz vječnog Rima u vječnu Crnu Goru dolazi jedno genijalno djelo genijalnog umjetnika – biranim riječima je zaključio Karavađovu dvonedjeljnu posjetu Crnoj Gori.

Izloženo 2. juna, na najznačajniji italijanski praznik - Dan republike, djelo je u Dvorcu Petrovića na Kruševcu već prvog narednog dana vidjelo dvije hiljade posjetilaca. I, tako skoro svakog dana, do juče, kada je Karavađova slika krenula na svoj put kući.

Ambasador Italije u Crnoj Gori, Serđo Barbanti, nije krio zadovoljstvo što je dio njihove kulturno-istorijske baštine bio tako privlačan za publiku u crnogorskom glavnom gradu:

- Proteklih dana više puta sam dolazio da vidim izložbu Karavađovog djela. Ali, nisam gledao sliku. Zaustavljao sam se da vidim izraze lica onih koji su došli da je vide. I bilo je, zaista, veliko zadovoljstvo vidjeti mlađe, starije, čak i one u poodmaklim godinama koji su opčinjeni stajali ispred ovog remek-djela. I ja mogu reći da Italija danas na isti način gleda Crnu Goru, njen napredak koji čini za ulazak u Evropsku uniju i NATO, odlične odnose između Italije i Crne Gore – rekao je Barbanti i nadahnuto i diplomatski, podsjećajući na dolazak ministra inostranih poslova Italije Franka Fratinija u Budvi dan ranije.

Prepoznati zahvaljujući Karavađu:

Pored velikih riječi hvale novinarima, “koji su doprinijeli da odziv bude ovakav, ne samo u Crnoj Gori, već i zemljama u okruženju”, ambasador je dao uvod u ono na čemu će dvije države tek raditi.

barbanti- Kako da ne budemo tužni kada se završava jedna lijepa izložba, koja je imala tako veliki uspjeh? Za to postoje dva razloga. Prvo, izložbu je posjetilo preko 22 hiljada ljudi, što je i bio cilj Vlade Italije, A2A i EPCG koji su finansijski podržali inicijativu da ovo djelo donesemo građanima Crne Gore. Drugi je taj što se zatvaranje ove izložbe podudara sa novom inicijativom koja će označiti nastavak saradnje Italije i Crne Gore – zaključio je Barbanti.

Na to se nadovezao izvršni direktor EPCG, Enriko Malerba, riječima da se Karavađo, nakon dvije sedmice vraća kući, u Rim i dodao:

- Mislim da nas ostavlja pomalo tužne, jer je, na neki način, postao prepoznatljiv element Podgorice.

Bez pretenzija da procjenjuje kulturni život glavnog grada, Malerba je u jednoj rečenici, ipak, na pravi način sublimirao ono što je Podgorica bila protekle dvije sedmice. Bila je ne samo centar političkog i privrednog života Crne Gore, već i grad u kome obitava dio svjetske kulture koji su mnogi željeli da vide.

Prema riječima Malerbe, nastavak onoga što je „Narcis“ započeo biće, prije svega - ustanovljavanje jedne nove nagrade.

- Ne želimo da Karavađo bude usamljeni primjer i zato smo donijeli odluku koja se tiče buduće saradnje i kulturnih inicijativa. Kompanija A2A i EPCG, u saradnji sa Ambasadom Italije u Podgorici, ustanoviće nagradu “A2A Karavađo”. Priznanje je namijenjeno najuspješnijima iz različitih oblasti: privrede, kulture, sporta, koji su nosioci projekata saradnje između Crne Gore i Italije – kazao je izvršni direktor EPCG i predstavnik većinskog vlasnika A2A.

Podgorica - novi kulturni centar:

benusiJedna od najzaslužnijih za cijeli događaj, organizatorka kulturnih događaja, Suzana Benusi, dijeli mišljenje Damjanovića o značaju izložbe i precizira:

- Saradnja i posvećenost ljudi koje smo imali u Centru za savremenu umjetnost, stvarno se ne događa često kada se organizuju takvi događaji. Zato je sve ovo tako posebno, i nije nalik onome kada bi pravili izložbu u Parizu, Rimu... Meni je to dalo još više entuzijazma. Pored toga, toliko posjetilaca je stvarno pozitivno iznenađenje i daje nam snage da sljedeće godine još nešto ovako lijepo napravimo – najavljuje Benusi i dodaje da je Crna Gora pokazala svoju spremnost za takve događaje.

- Podgorica je „osjetljivija” za ovakve stvari. U drugim gradovima su već umorni od toga i to nije više događaj, dok ovdje stvarno ima onih koji žele da vide ono što predstavlja svjetsku kulturu.

Savjetnik za odnose sa javnošću crnogorskog ministra kulture Danica Nikolić potvrđuje da je za ljubitelje umjetnosti u Crnoj Gori izložba Karavađovog djela tek početak novih i značajnih projekata. Ona je podsjetila da su ministri kulture dvije države, Branislav Mićunović i Sandro Bondi, izlaganje „Narcisa na izvoru“ okarakterisali kao znak plemenitog povezivanja dvije države.

- U Ministarstvu kulture smo uvjereni da će, nakon što dva ministra ove jeseni na Cetinju potpišu sporazum o saradnji u oblasti kulture između Crne Gore i Italije, biti više ovakvih zajedničkih projekata, jednako uspješnih, kojima ćemo čvršće povezati dvije tradicionalno bliske države – zaključila je Nikolić.

Dovoljno da ljubitelji umjetnosti s nestrpljenjem očekuju da vide što će biti ti novi naredni projekti.

Kristina Jerkov

Portal Analitika