NASA do kraja decenije planira da pošalje ljude dalje nego ikada prije, kako bi se spustili na asteroid udaljen skoro pet miliona kilometara, piše “The Telegraph”, prenosi Klix ba.
Najveći problem će predstavljati putovanje pri brzini od 80.000 kilometara na sat bez gravitacije i sigurno spuštanje na površinu asteroida.
Tim astronauta je već počeo da se priprema za ovakvu misiju. Narednog mjeseca će započeti program koji će ih naučiti kako da upravljaju vozilima, šetaju u svemiru i sakupljaju minerale sa asteroida.
Iako je primarni cilj misije naučnog karaktera i fokusiraće se na učenje o neprijateljskom okruženju, vještine potrebne za rad na površini asteroida bi se mogle pokazati neprocjenjivim ukoliko se neki asteroid nađe na kolizionoj putanji sa Zemljom.

Zvaničnici NASA-e će detalje o misiji na asteroid objaviti na konferenciji koja će se u toku mjeseca održati u Japanu. Prema planovima, NASA će 2016. godine na asteroid poslati letjelicu bez posade, koja će sakupiti uzorke.
Misija sa ljudskom posadom je planirana između 2020. i 2030. godine, imaće za cilj presretanje asteorida udaljenog skoro pet miliona kilometara. Cijelo putovanje će trajati godinu dana, a astronauti će na asteroidu moći ostati 30 dana.
Zvaničnici vjeruju da bi ova misija mogla pomoći u testiranju tehnologija za buduće misije, uključujući i putovanje na Mars. Pored toga, misija će pružiti nove informacije o ranom univerzumu, kao i o načinima odbrane od ovih nebeskih tijela.
Ranije ove godine naučnici su identificirali asteroid prečnika oko 150 metara, koji bi se mogao sudariti sa Zemljom 2040. godine.
Foto: bbc.co.uk