Taj je zaključak rezultat mjerenja brzine i smjera Andromedine putanje, složenog postupka sprovedenog zahvaljujući svemirskom teleskopu Hublu. Andromeda koju zovu i M31, trenutno je udaljena 2,5 miliona svjetlosnih godina (jedna svjetlosna godina iznosi 9.460 milijardi kilometara) od Mliječnog puta, ali mu se neizbježno približava. To je privlačenje posljedica sile gravitacije dviju galaksija i tamne tvari koja ih okružuje.
Nakon gotovo čitavog vijeka nagađanja u naučnoj zajednici o sudbini Andromede i susjednog joj Mliječnog puta, napokon imamo jasnu sliku o toku tih događanja u svemiru u idućih milijardu godina, rekao je Sangmo Toni Son iz tog instituta.
Premda se Andromeda približava našoj galaksiji dvije hiljade puta brže, trebaće joj četiri milijarde godina da bi se sudarila s Mliječnim putem. Osim toga, trebaće još dvije milijarde godina da se galaksije potpuno spoje. Iz njih će nastati jedna galaksija eliptičnog oblika, koji je uobičajeniji u svemiru blizu nas, objasnili su astronomi. Sunce će u novoj galaksiji biti pomaknuto, ali Zemlji i našem Sunčevom sistemu ne prijeti uništenje, tvrde naučnici, prenosi HRT.
foto: hrt.hr