Uz pomoć teleskopa 'Spicer', naučnici su uočili 'pjege', ili 'grudve' infracrvene svjetlosti, koja bi mogla da dolazi od masivnih zvijezda ili crnih rupa.
Ovo potvrđuje pretpostavke, da je veoma rani univerzum imao veliki broj gorućih objekata.
- Ti objekti bi bili strahovito sjajni - kaže Aleksander Kašlinski iz Svemirskog centra 'Godard'.
- Još ne možemo da isključimo nepoznate izvore te svjetlosti, koja možda dolazi iz blizine, ali sada postaje sve vjerovatnije da hvatamo odsjaj drevne epohe. 'Spicer' pravi mapu za novi teleskop NASA-e - 'Džejms Veb', koji će nam tačno reći što su ti objekti i gdje su bili – dodao je on.
'Spicerom' su naučnici prvi put uhvatili nagovještaje ove udaljene šeme svjetlosti, poznate kao kosmička infracrvena pozadina, 2005. godine, a potom sa više preciznosti 2007.
Naučnici su posmatrali dvije 'mrlje', više od 400 sati svaku, a onda su pažljivo oduzeli sve poznate zvijezde i galaksije sa slika. Ostale su slabe šeme svjetlosti sa nekoliko odajućih karakteristika kosmičke infracrvene pozadine. 'Grudve' u posmatranoj šemi su u skladu sa načinom na koji su, kako se smatra, grupisani veoma udaljeni objekti.
Univerzum se formirao prije oko 13,7 milijardi godina, a prve zvijezde, galaksije i crne rupe počele su da se oblikuju oko 500 miliona godina kasnije. Njihovo prvo svjetlo poteklo bi na vidljivim, ili čak ultraljubičastim talasnim dužinama, i onda bi se, zbog širenja univerzuma, razvuklo na duže, infracrvene talasne dužine, koje je primijetio 'Spicer'. Novo istraživanje mjeri upravo tu kosmičku infracrvenu pozadinu.