- Civlizacija Maja imala je cikličan koncept vremena, u kome se ne pojavljuje pojam kraja svijeta - rekao je za agenciju Frans pres meksički arheolog Hoze Romero, govoreći o stećku koji je inspirisao film katastrofe Njemca Rolanda Emeriha „2012“ i serijal „Proročanstvo Maja“ američkog pisca naučne fantastike Stiva Altena.
Sastavljen od šest delova od kojih se neki nalaze u Meksiku, a neki u SAD, kamen je poznat kao Monument 6 - El Tortugera, sa arheološkog nalazišta Mukuspana, u državi Tabasko, na jugu Meksika, o kome prva istorijska bilješka potiče iz 1915. godine.
Spomenik, koji je u obliku slova T, danas je polomljen i nedostaju mu djelovi.
- Posljednji natpis odnosi se na 23. decembar, ali centralna tema Monumenta 6 nije datum, niti proročanstvo, niti kraj svijeta. To je istorija Balama Ahaua, koji je bio „sveti vlastelin“ iz El Tortugera - rekao je Romero.
Meksički istoričar Erik Velaskez je rekao da 23. decembar, na koji se poziva u tom natpisu, a ne 21. decembar kao što se često govori, predstavlja dio rituala obnove univerzuma i kraja ciklusa početog 13. avgusta 3114. godine prije naše ere.
- Samo se pominje da će tada biti navršena 13. B'aktuna (jedinice vremena koje označavaju po 144.000 dana, oko 400 godina), ali ni u kom slučaju to nije kraj dugog računanja Majanskog kalendara koji je beskonačan. Novi ciklus počinje, to je sve - dodao je Velaskez.
Dvojica naučnika se slažu u tome da je ideja „kraja svijeta“ obilježena prirodnim katastrofama, u stvari, judejsko-hrišćanski koncept. Maje su imale predskazanja, ali kratkoročna i uopšteno povezana za događaje iz svakodnevknog života, kao što su kiše, suše, berbe i ribarenje, ukazali su oni. Velaskez je, na kraju, relativizovao značaj katastrofičnih vizija koje se interpretiraju na osnovu samo jednog od oko 5.000 raznih spomenika koji su ostali iz majanske kulture. On na kraju kaže da se nerijetko pominju i periodi koji sežu do 7000. godina naše ere.