Prema riječima direktora Boža Ukropine, usluge luke tradicionalno koriste nautičari iz pomenutih zemalja, pa je sezona više nego neizvjesna, a od razvoja događaja zavisiće i oblikovanje ponude.
"Nisam optimista, jer ne očekujemo goste sa tih tržišta. Korona je obilježila protekle dvije godine. Očekivali smo bolju sezonu ove godine jer se pandemija stišava, ali dešavanja u Ukrajini ne ulivaju nadu. Tu je i poremećaj situacije sa energentima, dešava se globalna inflacija svuda i sve će to uticati na platežnu moć, pogotovo malih sistema kakav su Crna Gora i države oko nas. Svi ćemo biti direktno pogođeni i to će imati negativni uticaj. Cjelokupnu situaciju moramo sagledati oprezno", smatra Ukropina.
Neriješen status
Ukropina ističe da je Herceg Novi jedina luka u Crnoj Gori i okruženju sa neriješenim statusom.
"Više je pravnih subjekata, a nema ugovora sa Morskim dobrom koje gazduje obalom. Treba nam akt kojim se reguliše korišćenje, uređenje i ulaganje u to područje. Projektom "Reagal ports" dobili smo vrijednu opremu i 1. marta preuzeli brigu o bezbjednosti u luci, imamo malu meteorološku stanicu da možemo da apliciramo za mnoge projekte, ali pravni status nije riješen", konstatovao je Ukropina.
Više informacija, očekuje u narednim danima, jer planira da sa predstavnicima Opštine posjeti Morsko dobro u Budvi, kako bi napokon riješili pat poziciju.
Budući da u februaru i martu ne postoje najave za veća dešavanja, za dolazak čarter plovila, sezona ne može dati dobar rezultat.
Prioritet sanacija lukobrana
Ukropina smatra izuzetno važnim pitanje investicija u luku, ističući da je upitno koliko je lukobran uopšte stabilan.
"Brzo bi se vratilo ulaganje u sanaciju lukobrana. Lukobran je najviše na udaru kada su visoki talasi, a ove zime, na sreću, nije bilo većeg nevremena. Morsko dobro je odredilo oko 30. 000 eura za ispitavanje stanja lukobrana. Sredstva se moraju naći. Veoma je važna bezbjednost plovila u luci. Očekujemo i gliser za naše potrebe",, najavio je Ukropina.
Iz Morskog dobra ukazuju na otvoreno pitanje obezbjeđenja sidrišta u Zelenici za prihvat kruzera. Podsjetićemo da bi Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom tokom ove godine trebalo da investira 1,1 milion eura u pojas morskog dobra u Herceg Novom.
Ukropina dodaje da Gradska luka Škver nema odgovarajuće vezove za veća plovila i jahte, a gazduje samo pristaništem. Luka je još uvijek neuređeni sistem. Očekivali su da će Morsko dobro, nakon što su riješili status Luke Budva, riješiti da i Herceg Novi dobije koncesiju nad Gradskom lukom, ali se to još ne događa.
"Kolege su i prije aplicirali za dobijanje statusa i to nije riješeno, iz neobjašnjivih razloga. Sa bivšom Vladom i resornim Ministarstvom pomorstva skoro da smo došli do rješenja i desila se pandemija. Potom se promijenio zakon, gdje je Uprava pomorske sigurnosti trebalo da od Morskog dobra preuzme brigu o lukama od lokalnog značaja, što nije zaživjelo. Dolaskom nove Vlade i promjenom u Morskom dobru, u korektnoj komunikaciji sa direktorom Mladenom Mikijeljom, očekivao sam da ćemo brže rješavati to pitanje. Aktuelna Vlada i u tom segmentu je bila spora. Sa Stevanom Katićem, predsjednikom opštine, išli smo u sjedište Morskog dobra, a kasnije i sa Ivanom Otovićem, predsjednikom Skupštine opštine i drugim predstavnicima lokalne uprave. U novembru 2021. godine uputili smo inicijativu Morskom dobru da kao pravno lice u Vladi pokrene, u naše ime, pitanje koncesije na duži rok. Sada je Vlada u tehničkom mandatu. Očekujemo da će Skupština opštine uskoro da donese odluku i da proglasi javni interes u obalnom dijelu pojasa Gradske luke Škver, a od Morskog dobra i nadležnih institucija da definiše granice luke i akvatorijum. Imamo sistem koji je neodrživ", konstatovao je Ukropina.