Kultura

NCB na čelu regionalnog projekta konzervacije knjižnog materijala

Izvor

Projekat koji je pokrenula Nacionalna biblioteka „Đurđe Crnojević“, jedini finansiran iz IPA fondova za prekograničnu saradnju, u kojem jedna crnogorska institucija učestvuje kao lider projekta, „4Cult - Inovativne tehnologije za održavanje i očuvanje kulturne baštine na Jadranu“, predstavljen je u Ministarstvu kulture na Cetinju.

Prema riječima Ljesar, ukupna vrijednost projekta je više od tri miliona eura, od čega će Nacionalnoj biblioteci pripasti 900.144 eura. Ona je naglasila da je izuzetno značajno što će crnogorski stručnjaci iz ove oblasti imati priliku da se usavršavaju u italijanskim institucijama, gdje će prolaziti obuke i razmjenjivati iskustva sa italijanskim kolegama.

3prezentacija1Predstavljajući projekat koji je kandidat na Drugom pozivu za predstavljanje projekata prekogranične saradnje IPA Adriatic 2007-2013, direktorica CNB „Đurđe Crnojević“  Jelena Đurović je naglasila da su svi koji se bave zaštitom i očuvanjem bibliotečke i dokumentarne baštine svjesni vrijednosti projekta usmjerenog ka uspostavljanju međunarodne mreže za podršku aktivnosti institucionalnih subjekata i primjeni inovativnih metodologija i procedura naminjenih zaštiti, konzervaciji, restauraciji i valorizaciji knjižnog i dokumentarnog nasljeđa na prostrou Jadranske regije.

- U Nacionalnoj bilioteci na Cetinju će biti otvorena Laboratorija za restauraciju knjiga i dokumenata koji predstavljaju kulturna dobra.

Ona se zahvalila Ministarstvu kulture na podršci, iskazujući i zadovoljstvo što je ovo prvi put da jedna institucija kulture bude vodeći partner u projektima sa Evropskom unijom.

Pohvalivši napore CNB da inicira saradnju u okviru ovog projekta, Fabio D’Aurio menadžer u CMG Consulting koji je partner u projektu, istakao je da je Nacionalna biblioteka, kao lider projekta, oko dobre ideje okupila partnere iz regiona: Dubrovačke knjižnice, Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku Bosne i Hercegovine, Opštinu Celano, Međuuniverzitetski konzorcijum HTR i dva tehnička partnera - CMG Consulting iz Crne Gore i Crio iz Italije. Tokom prezentacije on je istakao da očuvanje, restauracija i zaštita kulturne baštine mora biti predmet preciznog planiranja intervencija i tehnologija.

- Riječ je o projektu sa minimalnim invazivnim pristupom, a previđeno je šest projektnih aktivnosti: prekogranični projektni menadžment i koordinacija, komunikacija i diseminacija, analiza trenutnog stanja, istraživanje i inovacije u primjeni nanotehnologije i nanomaterijala, pilot aktivnosti, kapitalizacija i upravljanje – zaključio je D'Aurio.

Portal Analitika