Predlagači izmjena Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju su Slaven Radunović, Vladimir Martinović, Dragan Ivanović, Branka Bošnjak i Miloš Konatar.
Iako su u istoj partiji, prijedlog Jelušić za Konatara, za sada, nije prihvatljiv, te je na Odboru za prosvjetu apelovao na koleginicu da ima razumijevanja prema onome što su oni predložili. Osim toga što su predložili drugačiju strukturu školskih odbora na način da se smanji broj predstavnika resornog ministarstva, prema tom rješenju, odnosno nakon što se usvoji akt, obaviće se smjena direktora i pomoćnika u školama.
"Ovo je kao prelazno rješenje, da bude korak naprijed", rekao je on.
Poslanik Dragan Bojović se saglasio da je ideja Jelušić sjajna, navodeći da još nije vrijeme da se ona usvoji, jer ,,smo imali totalitarni sistem 75 godina“. Kaže da je nužno depolitizovati škole, dodajući da imaju nestabilnu, šaroliku Vladu i da će se svakako oko svakog rješenja dogovarati.
Na to je reagovao poslanik Demokrata Martinović i kazao je da je ova vlada stabilna.
Jelušić je tokom diskusije rekla da ako se ne usvoji njen prijedlog, onda se ništa ne mijenja u obrazovanju u smislu depolitizacije.
"Nemoguće je ne ponoviti to ako ugradimo elemente za politizaciju. Ima direktora koji su bili u DPS, a bili su izvrsni. Moj prijedlog na Vladi, koliko sam čula, nije prošao, a ja ću istrajati na ovome o čemu govorimo", rekla je ona.
Jelušić je na kraju zajedno sa poslanicima vladajuće koalicije podržala izmjene Zakona, iako nijesu uvrstili njen amandman.
Tokom diskusije predsjednik Odbora Damir Šehović (SD) oštro je reagovao na predložene izmjene Zakona, ocjenjujući da se njime sprovodi neviđena čistka preko 1.000 nepodobnih u obrazovanju da bi se izvršio ,,revanšizam po političkoj i nacionalnoj osnovi“.
"Da bi se na čelo obrazovnih institucija doveli ljudi koji bi bili skloni da mijenjaju krvnu sliku našeg društva. Ovo je nakaradan prijedlog. Ovo bi trebalo da bude tema koja će zanimati međunarodne partnere. Na isti način kao to ih zanima tema oko tužilačkih zakona", rekao je on.
Poslanik DF-a Dejan Đurović mu je odgovorio da je takvim stavom prešao granice drastično.
"Vi ste imali direktore škola koji su u školi izgubili spisak zaposlenih koji su potpisali da će glasati za DPS. Zamisilite taj mobing. Imate potpise podrške iz škole gdje su se potpisali, jer će ostati bez posla i to se dešavalo u vrijeme dok ste vi bili ministar prosvjete. Ako postoji neko ko je zapošljavao i mijenjao krvnu sliku, to je onda SDP, pa SD", rekao je on.
Šehović je kazao da se ograđuje od svakog takvog slučaja ako ih je bilo.
"Ni ja ni partija moja nijesmo antisrpski. Jesmo protiv velikosrpskog projekta. Iza njega ostalo je 130.000 mrtvih, 10.000 nestalih i dva miliona raseljenih", rekao je on.
Poslanica Aleksandra Vuković (DPS) očekuje da će ovaj zakon ljude ostaviti na ulici, bez hljeba.
Takve navode je odbacio poslanik Martinović, te je rekao da će na pošten način putem konkursa moći da se prijavi bilo ko i da će odabrati najbolje.
Vuković je najavila da će detaljno pratiti taj postupak, odnosno biografije kandidata.
Jedina postjugoslovenska država u kojoj se jednako izučavaju hrvatski, srpski, crnogorski, bosanski pisci
Odbor je na sjednici, takođe, usvojio predloženi budžet za Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, iako je većina konstatovala da je nešto preko 200 miliona malo za taj resor.
Poslanik Bojović je kritikovao nastavne programe, te je rekao da su izbrisane umjetničke duhovne vrijednosti zbog politikantstva.
"Tu su ideološke naslage, sklonjeni su neki velikani iz naše duhovne baštine - Njegoša ste čak skraćivali. Stradao je i Šantić, Dučić, Rakić", rekao je on.
Poslanica Aleksandra Vuković mu je odgovorila da to nije tačno.
"Znate li da su nam Srbi i Hrvati dali priznanje da smo jedina postjugoslovenska država u kojoj se jednAko izučavaju hrvatski, srPski, crnogorski, bosanski pisci. I nemojte da govorimo o ideološkim naslagama. Nećete valjda reći da će nas ideoloških naslaga u budžetu i u kulturnoj i prosvjetnoj politici osloboditi čovjek koji čovjeka koji drugačije od njega misli naziva - splačinom, a takav čovjek radi i odlučuje o tome kako će se graditi prosvjetne i kulturne politike u Ministarstvu. Takav čovjek nikada ne bi trebalo da ostane u strukturi kakva jeste resor o kome danas govorimo", rekla je ona.
Poslanici su oštro reagovali što ministarka Bratić ponovo nije došla na sjednicu Odbora, podsjećajući da joj je to ustavna obaveza. Saglasili su se da poslanik Bojović sačini draft zajedničkih zaključaka o tome, pa će ih razmotriti na narednoj sjednici