U centru Budve, uz Jadransku magistralu, kao i u susjednoj ulici, u krugu prečnika od pedesetak metara, investitori ,,Virt“ i ,,Franeta gradnja“ gradnjom dvije zgrade prekršili su više zakona i odluka - tvrdi za Pobjedu njihov komšija Miroslav Bućković. On tvrdi da se radi o građevinskom terorizmu, da su investitori nezakonito ušli u javnu i privatnu površinu, ali da nijedna nadležna institucija nije reagovala na brojne prijave. Pobjeda je zvala te investitore, koji nijesu željeli da komentarišu navode Bućkovića da niko od njih ne poštuje DUP niti urbanističko – tehničke uslove prema kojima ,,nije dozvoljena gradnja između građevinske i regulacione linije“, odnosno linije do koje je dozvoljena gradnja objekta i vanjskih površina.
Prijave
Bućković je Osnovnom tužilaštvu u Kotoru podnio krivičnu prijavu protiv investitora u aprilu prošle godine i krivičnu prijavu protiv inspektorke Jelene Rmuš koja nije zaustavila divlju gradnju. On tvrdi da su investitori Jakša Ražnatović, Rajka Ražnatović i ,,Virt“, vlasništvo Vladimira Tomanovića, sagradili dodatnu etažu mimo idejnog rješenja i glavnog projekta.
Da bi to ozakonili dostavili su zahtjev za dopunu idejnog rješenja sa potkrovnom etažom sa nadzitkom, što je mimo UT uslova, glavnom gradskom arhitekti Vladanu Stevoviću koji im je to prethodno odbio, jer bi time bila prekoračena bruto razvijena građevinska površina.
Bućković tvrdi da su investitori u aprilu prošle godine, kopajući temelje zgrada prije nego što su dobili UT uslove, doveli do obrušavanja terena prema njegovoj parceli i javnom putu. Sudski vještak Valentina Božović je navela u svom nalazu ,,armirano-betonske zidove podrumske etaže garaže, postavljena oplata za izlivanje ploče prizemlja, ugrađena armatura za AB zidove i stubove spratova, što sve spada u građenje objekta…”.
"Krivične prijave protiv inverstitora i Jelene Rmuš nedavno uhapšeni tužilac Srđan Jovanović držao je u fioci 10 mjeseci, a zatim ih odbacio. Više državno tužilaštvo je utvrdilo da je rješenje Jovanovića ,,preuranjeno i zasnovano na nepotpuno utvrđenom činjeničnom stanju“ i naložilo da se u potpunosti utvrdi činjenično stanje i donese pravilna i zakonita odluka", kazao je Bućković i dodao da se preispitivanjem ovih predmeta bavi Specijalno državno tužilaštvo.
Bućković tvrdi da investitorima naruku ide i glavni državni arhitekta Mirko Žižić, koji je njegovu žalbu iz juna prošle godine riješio tek 13. decembra 2021, a rješenje njemu i glavnom gradskom arhitekti proslijedio u aprilu ove godine.
Projekat
Kao da mi ovo nije dosta problema, uz moju parcelu sada zgradu gradi ,,Farneta gradnja“. Za oba je projekta zajedničko što je urbanističko-tehnički uslovi izdalo Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, iako je u to vrijeme postojala odluka o prenošenju te nadležnosti na opštine.
"Projektanti su na mjesto zelenih površina stavili parking mjesta, a u jednom od projekata parkingu se ne može pristupiti pa nije jasno kako su dobili saobraćajnu saglasnost", ističe Bućković.
Na sudu zbog prava vlasništva
Bućković, prvi komšija Rajke i Jakše Ražnatović, podnio je tužbu radi utvrđivanja prava vlasništva 12. oktobra 2020. godine, kada još nije bila započeta izgradnja zgrade.
"Sud je tolerisao neopravdano kašnjenje vještaka Đurđice Spasić od osam mjeseci i nije uveo privremenu mjeru, omogućivši tuženom da završi nelegalno započetu gradnju", kaže Bućković.
Navodi i da je zaštitnik imovinsko- pravnih interesa iz kancelarije Kotor podnio tužbu 28. juna prošle godine za utvrđivanje prava svojine na javnoj površini i unio zabilježbu spora u G listu nepokretnosti LN 919, Budva, ali ročište ni do danas nije održano.