
Normalan život građana Pljevalja ovih dana praktično je nemoguć zbog katastrofalnih prekoračenja otrovnih čestica u vazduhu. Pljevalja su prekjuče bila i najzagađeniji grad na svijetu, a već šest dana zaredom nije postojao nijedan sat u kojem je aerozagađenost u ovoj opštini bila u dozvoljenim okvirima.
Uprkos tome što problem zagađenosti vazduha ovom gradu seže dalje u prošlost, nadležni državni i lokalni organi uporno nijesu obraćali pažnju niti pokazali interesovanje za uvođenje mjera ili makar preporuka građanima šta da rade u takvim situacijama. Tako je bilo do prije par dana…
Nakon organizovanja izleta na Žabljak za građane Pljevalja, kako bi udisali čist vazduh, i predloga direktora EPCG da se „razmotri mogućnost proboja tunela prema Prijepolju u cilju provjetravanja“, juče su stigle i mjere iz Vlade u tehničkom mandatu u vidu najave toplifikacije grada, finansijske pomoći za nabavku prečišćivača vazduha i N95 zaštitnih maski, ali i otvaranja kancelarije Agencije za zaštitu životne sredine u toj opštini.
Kako je za Portal Analitika ukazao član Koordinacionog odbora GI “21.maj” Andrej Nedović, problem zagađenje vazduha u Pljevaljima neće biti trajno riješen ni projektom toplifikacije Pljevalja, niti sa nekoliko fasada, isto toliko prečišćivača vazduha ili - jednodnevnim izletima na Žabljak.
Populizam ili korupcija
To je, kako ističe, kao da usred zime upalite grijanje, a u isto vrijeme otvorite prozore na kući.
“Onaj ko je blizu uređaju za grijanje osjetiće toplotu sve do onog trenutka kada bude morao da se udalji, i tada će ponovo osjetiti zimu. Naravno, pozdravljamo svaki pokušaj da se ovaj problem riješi, međutim problem lošeg kvaliteta vazduha u Pljevljima nije od juče, već traje više decenija, tako da se moramo zapitati zašto se političari odjednom brinu za opšte dobro građana Pljevalja. Nakon dvije godine „vladavine“ zelene partije, nismo čuli nijednu riječ o ovom problemu, a kamoli neku konkretnu aktivnost“, poručuje Nedović.
Sagovornik Analitike napominje da su prethodna dešavanja pokazala da kada “političari brinu o građanima, to vodi populizmu ili vidu korupcije koja rezultira bogaćenju pojedinih”.
„Juče smo saznali da Lekićeve Vlade neće biti, što znači da ćemo imati vanredne parlamentarne izbore veoma brzo, što će uzročno-posljedično voditi novim imenovanjima na raznim funkcijama i promjenama u mnogim državnim preduzećima. Takođe, saznali smo da će Vlada Crne Gore proglasiti toplifikaciju Pljevalja projektom od javnog interesa i na taj način ubrzati njegovu realizaciju. To znači da će svi tenderi za nabavku opreme i izvođenje radova moći da se raspišu po ubrzanoj proceduri bez detaljne provjere i netransparentno”, ukazuje Nedović.
Žure da se ugrade
Naš sagovornik napominje da ne postoji velika želja da se pomogne građanima, već da s obzirom na to kako političari brzo ostaju bez funkcija, „žure da se ugrade” u što je više moguće projekata.
„Pojedinci su svjesni da više nikada neće biti u mogućnosti da vrše vlast i sada traže svaku priliku ne bi li se obogatili. Možda im je zaista opšte dobro jedini motiv za pokretanje rješavanja ovako važnog problema za građane Pljevalja, ali u iskrene motive političara više niko ne vjeruje”, kategoričan je Nedović.
Prema njegovim riječima, trajno rješavanje problema zagađenosti vazduha u Pljevljima leži u strateški osmišljenim aktivnostima i projektima od strane eksperata.
Poručuje da je potrebno kolektivno djelovanje države, privrede i građana, a nikako u „kombinacijama političara“.
„Da li će građani Pljevalja imati čistiji vazduh ostaje da se vidi, ali je sigurno da će na račun državne kase nekom biti deblji novčanik, ukoliko se pokrenu sve faze projekta toplifikacije Pljevalja čija je ukupna vrijednost više desetina miliona eura“, zaključio je Nedović.