To je zaključeno na jučerašnjoj sjednici Savjeta na kojoj nijesu odlučivali o dokumentu, nezadovoljni kako ga je pripremila finansijska služba uz napomenu da će se izjasniti naredne sedmice, na elektronskoj sjednici.
Rizik i nejasnoće
Prije stava članova Savjeta, šef finansijske službe Goran Rakočević obrazložio je da su izmjene morali da prave u uslovima povećanja rizika poslovanja u izazovnoj godini koju su obilježili i hakerski napadi na sistem za javne nabavke.
- Predložili smo neke izmjene pa smo, na primjer, za filmove predložili smanjenje sa 360.000 eura na 300.000 eura, a onda da se 17.000 eura uveća izdvajanje za tehničku doradu programa – istakao je Rakočević.
Članu Savjeta Predragu Miranoviću nije bilo jasno odakle u jednoj od tabela cifra od 1,5 miliona eura koji nijesu potrošeni, a ostalo je tako malo do kraja godine.
-Gdje ćemo mi da potrošimo te pare, ništa nije pojašnjeno. Ne možemo da podržimo nešto što nam nije jasno. Ovo nije mali iznos- naveo je Miranović.
Podržao ga je Predrag Marsenić koji je rekao da se ovo ne dešava prvi put, i da im stalno daju dokumenta koja su nejasna, a da se radi o ciframa koje su enormne i da se o tome mora detaljnije razgovarati.
Rakočević je naveo da ne moraju sav novac da potroše do kraja godine ali da ga moraju predvidjeti finansijskim planom jer nekad tenderi traju duže.
- Nemamo nove pare, samo ćemo novac koji imamo da preusmjerimo. Neke stvari ne možemo da unesemo u tabele jer bi to bilo preobimno – obrazložio je Rakočević.
Filip Lazović je predložio da se pojasni gdje je novac koji nije potrošen, odnosno gdje je utrošeno manje nego što je planirano i kako je došlo do toga da imaju milion i po eura.
Rakočević je pojasnio da se relokacija radi jer se novac nije potrošio i da nema nikavih manjkova, i da za to radnici ne treba da brinu.
Dileme sindikalaca
Predstavnik sindikata Dražen Milić negodovao je kad je uočio da je za „stedi kameru“ izdvojena 41.000 eura, a taj uređaj, prema njegovim saznanjima, može da se nabavi za manje novca.
- Rasvjeta za studio je 500.000, a zar rasvjetu već nemamo? Nabavka drona košta šest i po hilajda eura, a vrhunski dron košta 3.000. Nje mi jasno što će vam ovoliki novac - naveo je Milić.
Šef tehnike Dejan Vujović objasnio je da imaju od Fife i Uefe nametnute obaveze da se kupuje oprema po određnenim standardima, a da ona onda košta mnogo više nego što to javnost percipira.
Kazao je da su cijene previsoke samo zato što moraju da prate standarde i ne mogu da kupe ono što je najjeftinije zbog digitalizacije i čitavog procesa.
Savjet RTCG juče je raspravljao i o programu osposobljavanja zaposlenih za bezbjedan rad – u pitanju je novi dokument koji podrazumijeva da radnici Javnog servisa moraju da znaju koje im opasnosti prijete na radnom mjestu i kako da se zaštite. Dokument je jednoglasno usvojen.
Šefica pravne službe Irena Vešović pojasnila je da će izmjena sistematizacije radnih mjesta pratiti akt o procjeni rizika koji će tek da bude urađen.
Primjedbe na organizacionu šemu do 1. novembra
Članovi Savjeta RTCG saglasili su se da do 1. novembra daju primjedbe na novu organizacionu šemu koju je juče predstavio pomoćnik generalnog direktora za program Mitar Rakčević, a koja je još u izradi.
-To je dokument koji će se još dorađivati, to je početak strukturnih reformi ove medijske kuće, ali sve sugestije prihvatamo. Potrebna nam je organizacija koja prati sadržaj, da se redakcije sa jednim zaposlenim ukinu, pa se ujedine sa srodnim redakcijama i slično tome. Ojačaćemo urednike programa da se bave samo programom, a ne administracijom – pojasnio je Rakčević.
Javni servis, kako je rekao mora da prati trendove, pa će ta kuća da kreira redakciju društvenih mreža koja će da radi u okviru portala.