On je rekao da je u prethodnom periodu loša regulacija ovog pitanja ostavljala širok prostor za izbijanje političkih problema.
- U radnoj grupi je postignuto opšte saglasje oko regulisanja pitanja imuniteta. Definisana procedura štiti autoritet narodnog predstavništva i eliminiše proizvoljnost, naravno čuvajući legitimne interese institucija pravne države jer niko nije i ne može biti iznad zakona. Bez jasne procedure nema pravne zaštite - kazao je Koprivica.
Smatra da su nove norme veliki iskorak u pogledu kvaliteta poslovnika.
- To je dio ukupnog procesa izmjena kojim se unapređuje pravni okvir i dio veoma značajnih kvalitativnih promjena. Postignuti su značajni pomaci. Kreira se pravni okvir koji će biti svojevrsni javni kapital, koji će jačati produktivnost i autoritet parlamenta - kaže Koprivica.
Kako se navodi u izmjena i dopunama, zahtjev za odobrenje da se pokrene krivični postupak ili odredi pritvor protiv poslanika predsjednik Skupštine upućuje Administrativnom odboru.
- Odbor je dužan da svoj izvještaj sa predlogom podnese, po pravilu, na prvoj narednoj sjednici Skupštine - navedeno je u izmjenama i dopunama.
Član 58 mijenja se i glasi da poslanik, u skladu sa Ustavom, uživa imunitet od dana konstituisanja Skupštine do dana prestanka poslaničkog mandata.
- Zahtjev za odobrenje da se pokrene krivični postupak i zahtjev za odobrenje da se odredi pritvor poslaniku nadležni organ dostavlja predsjedniku Skupštine. Zahtjev iz stava dva ovog člana predsjednik Skupštine upućuje Administrativnom odboru - piše u dokumentu.
Takođe, dodaju se dva nova člana, gdje se navodi da na sjednici Administrativnog odbora obrazloženje zahtjeva daje podnosilac zahtjeva.
- O održavanju sjednice odbora na kojoj se razmatra pitanje njegovog imuniteta obavještava se i poslanik. Odbor je dužan da svoj izvještaj sa predlogom podnese, po pravilu, naprvoj narednoj sjednici Skupštine. O zahtjevu za odobrenje da se pokrene krivični postupak i zahtjevu za odobrenje da se odredi pritvor poslaniku Skupština odlučuje na osnovu izvještaja iz stava tri ovog člana - navedeno je u tekstu.
Skupština, po izmjenana poslovnika, obavještava nadležni državni organ o svojoj odluci i, kako se napominje, kada Skupština da odobrenje da se pokrene krivični postupak, odnosno odobrenje da se odredi pritvor poslaniku, protiv poslanika može da se pokrene krivični postupak.
- Odnosno, poslaniku može da se odredi pritvor samo za krivično djelo za koje je dato odobrenje - piše u tekstu izmjena i dopuna skupštinskog poslovnika.