Turizam

Ulcinj očekuje dobru posjećenost tokom ljetnjih mjeseci, međutim i ove godine biće problem suviše kratka sezona

Nema ljepšeg grada, ni lošije turističke ponude

GANI RESULBEGOVIĆ: Nedostatak komunikacije i odgovora nadležnih stvara frustraciju i nesigurnost među poslovnim subjektima. Nepostojanje pristupačnih službenih ili privatnih kontakata još više otežava situaciju. Činjenica da se novac troši neorganizovano i da je prisutna siva ekonomija dodatno sve komplikuje


NEDŽAD HASANAGA: Mi radimo tokom cijele godine i prezadovoljan sam što se tiče posla. I drugi turistički radnici u Ulcinju mogu da rade čitave godine ukoliko se dobro organizuju. Ne treba da zatvaraju hotele tokom zime, jer bi na taj način zadržali radnu snagu


RANKO KNEŽEVIĆ: Infrastruktura je u suštini problem kod svih, a najveći problem je sam pristup do objekata. To utiče na cijelu sliku kada nam gosti dođu

Izostanak podrške vlade stvara zastoj u turističkoj industriji: Ulcinj Foto: Pobjeda
Izostanak podrške vlade stvara zastoj u turističkoj industriji: Ulcinj
PobjedaIzvor

Najave za nastupajuću sezonu u Ulcinju su više nego dobre. Neki hoteli su već bukirani od polovine juna do kraja septembra, međutim sezonalnost u Ulcinju iziskuje posebnu pažnju, a ključni faktor u rješavanju ovog izazova leži u odnosu lokalne uprave.

Međutim, kako tvrde turistički poslenici, nedostatak odgovora i podrške od strane Ministarstva turizma i Ministarstva finansija stvara zastoj i stagnaciju u turističkoj industriji.

Ova situacija postavlja zabrinjavajuće pitanje o budućnosti turističke privrede, koja se suočava sa nedostatkom adekvatne podrške i smjernica, ostavljajući je praktično da se sama bori sa izazovima.

Tradicija i lojalni gosti

Vlasnik hotela ,,Palata Venezia“ Gani Resulbegović izražava zadovoljstvo poslovanjem, ističući dugogodišnju tradiciju i lojalne goste koji su sastavni dio njihove priče već 34 godine. Ipak, Resulbegović smatra da Ulcinj obiluje potencijalom za produženje sezone turizma, ističući važnost raznolikog i produženog turističkog perioda, umjesto ograničenja na tri mjeseca intenzivnih gužvi i buke.

- Raznolikost je ključna, ne samo u turizmu, već u svim aspektima života. Kada čovek provede sedam dana na odmoru, želi da obogati svoje iskustvo raznovrsnim aktivnostima, a ne samo da boravi na plaži. Ulcinj sa svojim blagom poput Velike plaže, Ade, mogućnostima za kajting i surfing, maslinjacima i Šaskim jezerom nudi bogatstvo izbora. Rijetko da jedan grad kao Ulcinj ima more, jezero i rijeku, pružajući gostima jedinstveno iskustvo. Iako imamo mnogo toga da ponudimo, izgleda da ne umijemo. Sezona ne smije biti ograničena samo na restorane i smještajne kapacitete, već treba da obuhvati i raznovrsne aktivnosti. Važno je da komuniciramo sa gostima kako bismo ih motivisali da istraže okolinu, naprave izlete, kupe suvenire i uživaju u svemu što Ulcinj ima da ponudi - kaže Resulbegović.

1715460024-gani-resulbegovic

Navodi da sezonalnost u Ulcinju zahtijeva posebnu pažnju.

- Ključni faktor je odnos lokalne uprave, što mogu primijetiti i u Crnoj Gori uopšteno. Međutim, izazov predstavlja nedostatak odgovora i podrške od Ministarstva turizma i Ministarstva finansija, što stvara zastoj i stagnaciju u turističkoj industriji. Situacija je zabrinjavajuća jer je turistička privreda prepuštena samoj sebi, bez adekvatne podrške ili smjernica. Nedostatak komunikacije i odgovora stvara frustraciju i nesigurnost među poslovnim subjektima. Nepostojanje pristupačnih službenih ili privatnih kontakata dodatno otežava situaciju. Činjenica da se novac troši neorganizovano i da postoji prisutna siva ekonomija dodatno komplikuje situaciju - objašnjava Resulbegović, koji ne krije strah da se ne desi neki kolaps posebno ako se uzme u obzir nedovoljna infrastruktura i dugotrajno čekanje u Sukobinu već sada.

- Državne vlasti bi trebalo da preuzmu veću odgovornost i da se angažuju u rješavanju ovih problema. Važno je shvatiti da uspjeh turizma nije samo u broju gostiju, već i u održavanju kvalitete usluga i infrastrukture, kao i u podršci lokalne samouprave - poručuje Resulbegović.

Što se tiče produženja sezona ističe da je važno aktivno komunicirati s gostima i pružiti im preporuke za aktivnosti koje mogu obogatiti njihov boravak.

- Lično sam veoma posvećen kulturnim i prirodnim bogatstvima, te volim preporučiti posjetu mjestima poput Virpazara ili organizaciju raftinga. Takođe, kada imam kvalitetne goste, rado ih vodim na ove aktivnosti. To me zaista ispunjava jer imam priliku podijeliti priče i naučiti nešto novo. Interakcija s gostima omogućava mi da izrazim svoju strast prema lokalnoj kulturi i prirodi te da im pružim autentično iskustvo. Smatram da je ova vrsta angažmana ključna za stvaranje dubljih veza s gostima i unapređenje njihovog boravka - ističe Resulbegović.

Zadovoljan je posjetom, ali mu stvara problem buka, jer uglavnom ima visokoplatežne goste koji žele mir.

- Mi smo uvijek zadovoljni. Smatram da više stvara boljitak, ali ne i previše jer to remeti nas same, naš kolektiv. Nije ista priča ako treba da ugostimo 100 gostiju ili polovinu od toga. ,,Palata Venezia“ nije radila samo dvije godine od kada postoji - kada je bila korona i ove godine kada smo radili na rekonstrukciji apartmana, u zimskom periodu - kaže Resulbegović, dodajući da su im godinama već gosti Skandinavci i Njemci koji su prepoznali ovaj specifičan prostor.

Unaprijediti prostor

- Od Starog grada može se napraviti prava priča. Svaki uloženi euro ovdje se petostruko vraća - poručuje Resulbegović, ističući da svi treba da se potrude da daju svoj doprinos, neko veći, neko manji.

- Svi imamo načina da unaprijedimo ovaj prostor. Onaj ko nema da investira ne mora da ga prlja i uzurpira - kaže Resulbegović.

Što se tiče ove sezone očekuje da bude uspješna, ali i izazove s radnom snagom.

- Mi zadržavamo stalne radnike koji su s nama tokom cijele godine, ali smo svjesni da će drugi imati problema. Kod nas je potreban veći broj radnika tokom sezone, gotovo duplo više nego obično. Međutim, ne planiram previše energije trošiti na potragu za radnom snagom. Ukoliko se suočimo s problemima, razmatram opciju smanjenja radne snage. U tom slučaju, možda ćemo zadržati restoranske usluge samo za naše goste. Naglašavam da je izuzetno važno održavati urednost, jer to pruža važan utisak gostima - zaključuje Resulbegović.

Vlasnik hotela ,,Nobel“ Nedžad Hasanaga kaže da je prezadovoljan što se posla tiče i da su najave dobre za sezonu. Kapaciteti su im rasprodati od polovine juna do kraja septembra.

- Mi radimo tokom cijele godine i prezadovoljan sam što se tiče posla. Trudimo se da gosti koji dolaze budu zadovoljni da bi nam se opet vratili. Jedan zadovoljan gost dovešće nam iduće godine 20 gostiju - ističe Hasanaga.

Smatra da i drugi turistički radnici u Ulcinju mogu da rade tokom cijele godine i poručuje im da ne zatvaraju hotele tokom zime kako bi zadržali radnu snagu da im ne odlazi u inostranstvo.

- Kod nas je radna snaga ,,domaća“ i trudimo se da radimo sa mladima kako nam ne bi napuštali domove i odlazili u inostranstvo. Ne smijemo da puštamo da nam djeca odlaze vani. Ne možemo raditi samo tri mjeseca, na taj način ćemo ,,udariti“ na sebe. U Ulcinju postoje hoteli sa četiri zvjezdice, rade samo tri mjeseca i ne rade zimi. Treba se potruditi da rade tokom cijele godine - poručuje kolegama Hasanaga i smatra da može da se radi ako se dobro organizuje posao.

1715460043-nedzad-hasanaga

- Ulcinj ima šta da ponudi, jer to nije samo spavanje i plaža, nego mogu da se organizuju posjete Solani, Šaskom jezeru, starom gradu, Ostorosu... Imamo vodiče i na tome treba da radimo, to je turizam. Sa gostima treba pričati i uputiti ih šta mogu da vide. Ako tako ne razmišljamo i ako Opština i država ne naprave neki sastanak sa ljudima koji to treba da rade, onda ne vrijedi - poručuje Hasanaga.

U Ulcinj se, kako tvrdi, vraćaju mladi koji su živjeli u inostranstvu.

- Ima puno momaka iz Ulcinja koji su radili vani četiri-pet godina i vraćaju se da ovdje naprave biznis, vraćaju se ovom gradu. Ne znam kako je sa drugim crnogorskim gradovima. To je plus i za opštinu i za državu i to treba iskoristiti - kaže Hasanaga.

Hotel ,,Nobel“, kako ističe, radio je dobro i zimi jer su imali sportski turizam.

- Zadovoljan sam. Radili smo i doček Nove godine, tako da skoro nijesmo imali odmora. Najbitnije nam je da gosti koji jednom dođu opet nam se vraćaju. Ima stranaca, a ima i naših ljudi. Evo za praznike bilo je dosta gostiju iz Crne Gore, ima li što ljepše. Želim da nam se vrate gosti iz Crne Gore jer imaju što da vide u ovom gradu - kaže Hasanaga.

Rasprodati kapaciteti za ljeto

Što se tiče nastupajuće sezone kaže da su svi kapaciteti već rasprodati.

- Mi smo bukirani od početka juna. Što se tiče maja imaćemo grupe i seminare, a od 10. juna i naredna četiri mjeseca ćemo biti prebukirani. Gosti će biti iz Crne Gore i regiona, a biće i stranaca. Čak smo uzeli još neke apartmane da smjestimo sve zainteresovane goste jer se traži mjesto više. Nadam se da će svake godine biti sve bolje i bolje - kazao je Hasanaga, dodajući da nakon glavne sezone u oktobru očekuju seminare i najavu individualaca koji već sada bukiraju.

- Mislim da će cijela jesen biti dobra i što se tiče zime da će nastaviti istim tempom, a možda i bolje. Imamo neke najave da će biti još bolje - istakao je Hasanaga.

Što se tiče infrastrukturnih problema kaže da ih ima, ali se nada da će se riješiti.

- To se ne može riješiti za godinu, dvije. Treba da se napravi plan kako sve riješiti dugoročno. Nadam se da će sve doći na svoje mjesto jer malo nam treba. Mi, turistički radnici, smo tu da pomažemo i odradimo, te da svi budemo na zajedničkom putu - kaže Hasanaga.

Vlasnik butik hotela ,,Barjaktar“ Ranko Knežević kazao je za Pobjedu da je posjećenost za praznike bila na zavidnom nivou iako su imali najavu lošeg vremena.

- Uvijek može bolje, ali sa ovim smo dosta zadovoljni - kazao je Knežević.

Ove godine ,,Barjaktar“ je dobio novi sjaj, nekoliko apartmana su pretvorili u luksuzne i na taj način privukli novu klijentelu.

- Gosti su pozitivno odreagovali na veće cijene i dodatne sadržaje što ukazuje na uspjeh ovih inovacija. Punjenje kapaciteta ide stabilnim tempom, što je u skladu s prethodnom godinom. Generalno smo zadovoljni rezultatima - kazao je Knežević.

1715460042-ranko-knezevic

Što se tiče zemalja odakle dolaze gosti kaže da nema pravila.

- Cijela Evropa je zastupljena, kako stranci tako i dosta naših gostiju koji žive u dijaspori. Vidjećemo šta će nam donijeti ova godina - kaže Knežević, dodajući da kao i drugi turistički i ugostiteljski objekti imaju problem sa nalaženjem radne snage.

- Konkurencija su nam susjedi iz Hrvatske, Grčke tako da se baš borimo da dođemo do kvalitetne radne snage. Nudimo jako dobre uslove, ali opet nikada nije dovoljno. Nadamo se da ćemo uspjeti odgovoriti svemu što nam dolazi - kazao je Knežević.

Navodi da je infrastruktura u suštini problem kod svih.

- Najveći problem je sam pristup do objekata. To utiče na cijelu sliku kada nam gosti dođu - poručuje Knežević.

Portal Analitika