Kod spomenika na Lazinama sinoć je održana Akademija povodom 80 godina od strijeljanja mladih antifašista.
Potomci stradalih i zvanice na ovom događaju odali su počast stradalim mladim SKOJ-evcima, koji su na ovom mjestu strijeljani.
U programu su učestvovali proslavljeni glumac Vojislav Voja Brajović, koji je govorio stihove Igumana Stefana, a nastupili su horovi Zahumlje i hor JPU „Irene Radović“, koja je, podsjetimo jedna od stradalih na Lazinama.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je daje stradanje 52 mladih SKOJ-evaca koji su se u zlom vremenu usudili da sanjaju o slobodi i jednakosti, jedna od najvećih žrtava koju je naš narod podnio usvojoj borbi protiv fašizma.
„Bol zbog nesreće koja je zadesila ovaj kraj siguran sam stezala je srca i davala dodatan podstreksvima koji su, mjesecima nakon toga, na bojnom polju zadavali završni udarac okupatoru i oslobađali jedan po jedan dio teritorijeCrne Gore. Lazinski prometeji nisu dočekali slobodu ali su je svojom nesalomivošću i nedužnom žrtvom nagovijestili”, kazao je Milatović.
Predstavnica potomaka stradalih Tanja Pavličić kazala je da je zahvalna za sve godine sjećanja i pomena na strijeljane rodoljube.
Kazala je da spomenik na Lazinama simbolizuje bol, ali i predstavlja i ponos jer su znali da se sloboda ne poklanja već se mora osvojiti, pa i za nju ginuti.
Pavličić je dodala da su oni u temelje naše slobode ugradili svoje živote smjelo, odvažno, herojski, čojski otišli su u vječnost.
“Nema pobjede bez žrtava, nema slobode bez krvi”, poručila je Pavličić.
Predsjednik Opštine Danilovgrad, Aleksandar Grgurović je rekao da figura žene u bronzi u Danilovgradusimbolizuje bol roditelja, naglašavajući posebno majčinsku patnju.
Dodao je da se na spomeniku jedna ruka pruža prema naprijed, simbolizujući težinu gubitka i tugu, dok je druga ruka bez nade spuštena preko glave, izražavajući duboke emocije i očaj.
“Spomenik na Lazinama nije samo kamen i bronza većživa veza između prošlosti i sadašnjosti, podsjetnik da se hrabrost i žrtva nikada ne zaboravljaju”, kazao je on.
Istakao je i da svako od ovih imena nosi sa sobom ne samo bol gubitka, već i svjetlo koje nas vodi kroz tame prošlosti.
“Njihova priča nas uči da je rodoljublje jače od bilo koje tame, a njihova hrabrost ostaje vječna inspiracija u borbi za istinu i pravdu”, naglasio je Grgurović.
Podsjetio je da je 350 ljudiuhapšeno, većinom mladići i djevojke tek stasale za život, uz nekoliko staraca i žena. Svih 350 je bilo zatvoreno u jednoj maloj, siromašnoj seoskoj kući - zloglasnoj Musovači.