Protiv "Nakhila", državnog preduzeća iz Dubaija koje vodi ovaj projekt, pokrenut je sudski proces."Svijet" je izgrađen dva i po kilometra od kopna, dostupan je samo jahtom ili motornim čamcem i trebalo je da bude prekriven po mjeri građenim hotelskim kompleksima i luksuznim vilama koji bi se prodavali milionerima, ali otkako su se investitori koji su pokupovali njegove "države" suočili s finansijskom propašću zbog ekonomske krize, praktično je prazan.
Kada se gleda sa plaža u Dubaiju, ova niska ostrva se uočavaju samo kao nejasni obrisi, ali zato se dobro vide na satelitskim snimcima, a takođe i sa vrha gradske znamenitosti Burdž Kalife, najviše građevine na svijetu, koja je prošle godine otvorena za javnost.
Pijesak na ostrvima sada je izložen eroziji, a kanale između njih zatrpavaju nanosi, tako da "ova ostrva postepeno tonu nazad u more", tvrdi Ričard Vilmot Smit, britanski advokat pomenute kompanije koja tuži "Nakhil". Sva ostrva osim jednog - "Grenlanda" - još uvijek su nenastanjena, a i to jedno služi za reprezentaciju i u vlasništvu je vladara Dubaija, tako da može da se kaže da je zbog finansijske krize većina planova za razvoj ovog kompleksa naglo pala u vodu."Nakhil" je bio dio "Dubai svijeta", poslovnog konglomerata u državnom vlasništvu, koji bi intervencijom države trebalo da bude izvučen iz dugova - krajem 2009. procjenjenih na 25 milijardi dolara - a tribunal za "Dubai svijet" je formiran radi rješavanja tužbi nastalih zbog restrukturiranja i razdvajanja kompanija koje su ga sačinjavale.