Srbijanski predsjednik je nastavio s negiranjem genocida u Srebrenici.
"U Srebrenici se nije desio genocid. Riječ je o pojedinačnoj krivici pripadnika srpskog naroda. Srbijanski parlament je osudio ovaj zločin, ali nije kazao da je riječ o genocidu. Nijedan Srbin ne priznaje genocid u Srebrenici, pa ni ja“, kazao je Nikolić koji se danas nalazi u zvaničnoj posjeti Italiji.
Nikolić je kazao da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić trenutno u Hagu i da se protiv njih vodi postupak. Nikolić smatra da su oni nevini i da ih se takvim mora smatrati, sve dok im se ne dokaže krivica.
Srbijanski predsjednik Nikolić se u intervjuu osvrnuo i na proces integracije Srbije u Evropsku uniju (EU). Tvrdi da EU ne bi trebala pred Srbiju stavljati uslov priznavanja nezavisnosti Kosova.
"Ukoliko je neophodno odricanje od Kosova, onda je prihvatljivije da zaboravimo Evropu", rekao je Nikolić.
Ističući da je Srbija pod pritiscima po pitanju Kosova, Nikolić je rekao da je u pregovorima s Prištinom postignuto niz dogovora.
On je kazao da neće izbjegavati susret s premijerom Kosova Hašimom Tačijem (Hashim Tachi), ali je i istakao da se naprije mora završiti krivični proces protiv Tačija, koji se tereti za trgovinu organima za vrijeme rata na Kosovu.
"Naš cilj od 2000. godine je Evropska unija. Završeni su reformski procesi naše ekonomije, pravnog sistema, tajne službe, javnog sektora i slično. Sada se postavlja uvjet priznanja Kosova. Nije pitanje da li mi želimo Evropu. Pravo pitanje je da li ona želi nas. To njih pitajte", poručio je Nikolić.
Na pitanje da li bi bio spreman da pruži ruku kosovskom premijeru Hasimu Tačiju , Nikolić je odgovorio da je „ne bi povukao nazad”, podsjećajući, međutim, da je Tači „involviran u jednu istragu vezanu za trgovinu organima”, te da je „prije, neophodno, okončati tu istragu”.
“Skoro da sam se sreo sa njim u Njujorku, na jednom prijemu. Kad sam saznao da je tamo, ja sam otišao, nisam želio da napravim skandal, tako što bih izbjegao da se rukujem sa njim. „
A o motivima da za svoje prvo putovanje izabere Italiju, Nikolić je kazao:
„Italija sa nama ima decenijske veze, Fiat je napravio u vrijeme komunista fabriku u Kragujevcu, gdje sam ja rođen, viđao sam Italijane vjerene sa Srpkinjama. I svi smo išli autobusom za Trst, da kupujemo garderobu na Ponte Roso, ili na kafu: Trst, i Italija, bili su ulazak u svijet. I, zatim, imam osjećaj da Italija još ima nelagodu jer je bila uvučena, kao partner NATO, u srpske stvari”.