Društvo

”Umjesto da nas spaja ovaj projekat on će nas dovesti do većih podjela"

Nikšić: Kako je kuća za siromašne dospjela u ruke Crkve Srbije?

Adaptacija istorijske vile, u samom centru Nikšića, još jedno je upozorenja da je crkva Srbije, u tom gradu, dobro pustila pipke. Da bi objekat priveli namjeni-hodočašću, crkva Srbije je novac dobila iz više izvora, a jedan od njih je i Evropska unija.

Nikšić: Kako je kuća za siromašne dospjela u ruke Crkve Srbije? Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

Iz nevladine organizacije Forum slobodnih građana “Luča” tvrde da su kroz taj projekat, srpska crkva i Nikšić, toj evrospkoj instituciji podmetnuli kukavičje jaje.

”Umjesto da nas spaja ovaj projekat on će nas dovesti do većih podjela i vjernika prvenstveno srpske pravoslavne crkve, a onda I svih građana zbog toga što potenciranje i diskriminacija određenih grupa, ili davanja više prava jednoj grupi ne doprinosi međusobnom skladu u našem društvu”, kazao je Nebojša Mrvaljević iz NVO Forum slobodnih građana “Luča”

Za Vladimira Bilčika, predsjedavajućeg Delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa Crnom Gorom, takvi projekti narušavaju koncept građanskog društva. Za Gradsku televiziju je rekao da nije upoznat sa detaljima, pa će tražiti reviziju kako bi utvrdili da li se novac troši namjenski.

”Svaki evropski projekat koji se finansira sredstvima Evropske unije treba da podrži taj evropski put a ne da produbi podjele u zemlji i mislim da je jako važno obnavljati to kulturno nasljeđe. Da je korisna ta podrška u obnovi kulturnog nasljeđa u obnovi nekih važnih objekata i lokacija”, kazao je Bilčik.

Vjeruje da je Crnoj Gori potreban put naprijed, a ne nazad koji raspiruje nacionalizmom.

”Ne treba joj ni vjerski nacionalizam koji podstiču vjerski lideri, treba očuvati građansku prirodu ove države koja podržava vjerska ubjeđenja, ali s druge strane ima snažnu evropsku budućnost i mislim da bi mnogo lakše se stvari odvijale ako bi te političke snage podržale Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji. Onda bismo mogli da razgovaramo o jednom potpuno drugačijem okruženju”, smatra Bilčik.

Nikšić je do nešto manje od dvije godine, slovio za grad ustanika, narodnih heroja, rodoljuba…

Sada Crkva Srbije vedri i oblači u tom gradu. Pretvaranje istorijskih objekata u crkvene svrhe potvrđuje namjeru lokalne uprave da građanski-slobodarski duh pretoči u jednovjerski.

Istorijska vila je prije Drugog svjetskog rata među Nikšićanima bila prepoznata kao kuća popa Ćukovića i služila je za krov nad glavom siromašnima.

Za univerzitetsku profesoricu Jasminu Nikčević tako bi trebalo i da ostane.

” U poratnim dešavanjima, ta kuća je u smislu dobrotvornih i istinskih namjera,a vjerovatno i u nekom periodu nacionalizacije uvijek davala na življenje i korišćenje upravo nasiromašnijim porodicama, stanovništvu našeg grada. Bilo bi, takođe, najprirodnije da, upravo, kuća kojoj je vlasnik institucuija vjere, duhovnosti, ljubavi prema bližnjem, bude u centralnom smislu namijenjena ljudima koji su u nuždi, kojima treba pomoć u ekonomskom i u stvarnom smislu”, kazala je Nikčević.

Crkva Srbije od tog objekta vidi samo ekonomski smisao, kroz hodočasnike koji bi punili njenu kasu.

Podsjećamo, istorijska vila nalazi se u Ulici Lazara Sočice u samom centru Nikšića. Procjenjuje se da je stara preko 100 godina. Sve slične građevine u tom dijelu grada koje potiču iz istog perioda su kulturno zaštićeni spomenici specificne arhitekture.


Portal Analitika