Kako Nišavić navodi, voda u Podgorici od nove godine biće skuplja za fizička, a jeftinija za pravna lica.
„U prethodnih pet godina imali smo konstantno smanjenje cijene za pravna lica koja se u narednoj godini izjednačava sa cijenom za fizička lica. Samim tim, došli smo sa cijene od 1,5 eura po kubiku na cijenu od 52 centa za pravna lica. Tako da je u pitanju značajan pad prihoda po tom osnovu, kako u našem preduzeću, tako i u ostalim vodovodima u Crnoj Gori“, objašnjava Nišavić.
Komentarišući izjavu premijera Spajića da od 1. januara neće doći do povećanja cijene vode gdje god je njegova partija na vlasti i da direktori koji nijesu u stanju da riješe probleme, podnesu ostavke, Nišavić odgovara.
„Mislim da nije premijer ni u obavezi da poznaje sve procedure, sve metodologije i sva podzakonska akta u resorima kojima rukovodi, zaista je previše dokumenata, ali svakako je ovo oblast u kojoj se mora djelovati. Na porast cijena naše preduzeće nije imalo uticaja. Radimo shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima, shodno svim procedurama i metodologiji i menadžmenti vodovodnih društava nijesu bili u mogućnosti da reaguju“, kazao je on.
Nišavić objašnjava da je Vodovod, u skladu sa zakonskim procedurama, u drugom kvartalu tekuće godine predao dokumentaciju Regulatornoj agenciji koja shodno utvrđenoj metodologiji povrđuje dobijenu cijenu vode. Navodi da je nakon njihove saglasnosti, Odbor direktora usvojio cijene i proslijedio ih Sekretarijatu za komunalne poslove, koji ih je zatim uputio gradonačelnici i Skupštini Glavnog grada na razmatranje. Kako je Skupština, počevši od 14. avgust imala rok od 90 dana da odluči, a to nije uradila, predložene cijene, koje su veće u odnosu na prethodni period se smatraju usvojenim, ističe Nišavić.
„Naša je obaveza, shodno pravilima Regulatorne agencije i shodno zakonu, da primjenjujemo cijene koje smo dobili od njih kao cijene koje će se primjenjivati u narednoj godini“, navodi on.
Ukoliko Vlada procijeni da su građani oštećeni najavljenim poskupljenjem vode, ima mogućnost i mehanizme da reaguje putem subvencija, poručuje Nišavić.