Podgorica

Poručio direktor podgoričkog Vodovoda

Nišavić: Voda sa Mareze ispravna, bez obzira na mutnoću

Direktor podgoričkog Vodovoda Aleksandar Nišavić je saopštio kako se oavještenje da je voda za piće prema preporukama Instituta za javno zdravlje i važećem pravilniku ne smije dati dok granica mutnoće ne bude ispod 1 mjerne jedinice za mutnoću. On navodi da laboratorija Vodovoda u posljednjih nekoliko dana na vodoizvorištu bilježi vrijednost mutnoće ispod 2 mjerne jedinice.

Nišavić: Voda sa Mareze ispravna, bez obzira na mutnoću Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor

„Bez obzira što je mutnoća pristuna cijelo vrijeme, voda je mikrobiološki i fizičko-hemijski ispravna. Danas zabilježena vrijednost na vodoizvorištu je oko 1,2 pa možemo predvidjeti da ćemo uskoro obavijestiti građane da je voda za piće“, saopštio je Nišavić za Dan.

Vodovod objavio mini informator: Pojasnili fenomen mutnoće vode na izvorištu Mareza
1
Vodovod objavio mini informator: Pojasnili fenomen mutnoće…
14.10.2024 13:50


Kaže da još nije utvrđeno da li površinske ili podzemne vode mute Marezu.

„U pitanju su dugoročne i finansijski zahtjevne analize. U pripremi smo dokumentacije i zahtjeva za finansiranje iz EU fondova da uđemo u tu proceduru da i taj dio istraživanja sprovedemo“, naveo je direktor Vodovoda.

Kaže da je zbog dugog sušnog perioda, a usljed obilnih padavina, došlo je do priliva suspendovanih čestica na izvorištu zbog čega je mutnoća dostigla rekordan iznos od 55 mjernih jedi nica. Dodaje da je za dva dana mutnoća pala na 5, ali da se od te granice ona slabije povlači i precizira da su današnje analize pokazale da je mutnoća snižena na granici od 1,2 ali i da se dalje mora čekati da ona, po zakonu, dođe do dozvoljene gornje granice od 1 kako bi se voda mogla koristiti za piće.

„Prva mutnoća na vodoizvorištu Mareza pojavila se 24. septembra i trajala je dan. Sljedeća mutnoća se pojavila 4. oktobra i ona i dalje traje. Sama činjenica da se mutnoća na vodoizvorištu Mareza po prvi put u godini javila u septembru svjedoči jako sušnoj godini jer nikada do sada nijesmo imali da se ona prvi put javi u septembru. Uvijek je to bio ili drugi dio oktobra ili novembar. Nakon sušnog perioda godine, uslijedio je crveni meteo alarm i nezapamćena količina kiše. Sve je to doprinijelo velikom zamućenju vodoizvorišta Mareza gdje su zabilježene rekordne vrijednosti parametara mutnoće. Izmjerena mutnoća je bila 55 što je rekordni iznos“, rekao je Nišavić.

Portal Analitika