Socijalna pravda nije težnja, već temelj svakog stabilnog društva i neophodnost za održivi razvoj i mir, a biznisi, koji prihvataju socijalnu pravdu oblikovaće budućnost. To je ocjena sa svečane akademije, koju je, povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, organizovala Unija poslodavaca Crne Gore uz podršku Međunarodne organizacije rada.
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić, istakla je da socijalna pravda nije samo moralni imperativ, već ključni stub za ostvarivanje održivog razvoja i unapređenje kvaliteta života svih građana.
“Kao dio naše posvećenosti socijalnoj pravdi Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, je usvojilo Nacionalni program dostojanstvenog rada 2024-2027 u sradnji sa Međunarodnom organizacijom rada i socijalnim partnerima. Ovaj program ima dva ključna prioriteta, a to su promocija inkluzivnog i produktivnog zapošljavanja i poboljšanje uslova rada za sve zaposlene”, kazala je Nišić.
Naglasila je da nijedna institucija ne može sama da riješi izazove i zbog toga je presudno važno partnerstvo između Vlade, reprezentativnih poslodavaca, sindikata i civilnog društva.
“Pozivam vas sve da radimo zajedno na implementaciji mjera, koje će osigurati dostojanstven rad i jednake mogućnosti za sve. Bićemo posvećeni daljoj promociji socijalne pravde, kroz jačanje zakonskog okvira u skladu sa međunarodnim radnim standardima, unapređenje sistema socijalne zaštite i aktivno učešće ranjivih grupa- žena, mladih i osoba s invaliditetom na tržištu rada”, rekla je Nišić.
Socijalna pravda je, kako je zaključila, temelj svakog stabilnog društva, a zajednička odgovornost je osigurati da svaki građanin Crne Gore ima priliku za dostojanstven rad i život u skladu sa svojim potencijalima.
Predstavnica Međunarodne organizacije rada, Iulia Drumea, poručila je da kompanije koje osiguravaju da su ljudska i radna prava poštovana kreiraju snažnije društvo.
“Socijalno odgovorni biznisi imaju mnogo bolju motivaciju zaposlenih, mnogo bolje prepoznavanje brenda i prepoznatljivost među klijentima. Dokazano je da kompanije koje osiguravaju da postoje socijalna prava u njihovim poslovnim operacijama, mogu biti mnogo otpornije kada dođu teška vremena”, sigurna je Drumea.
Raduje je, kako je rekla, što je Unija poslodavaca predvodnik u promovisanju socijalne pravde.
“Socijalna pravda nije težnja, već neophodnost za održivi razvoj i mir. Sva aktuelna dešavanja, globalno, dokazuju da nema mira bez socijalne pravde. A biznisi, koji prihvataju socijalnu pravdu će biti oni koji će oblikovati budućnost”, jasna je Drumea.
O društveno- odgovornom poslovanju u kontekstu Biznis agende 2025šefica za PR i marketing u UPCG Gordana Bošković ocijenila je da ta asocijacija godinama predano radi na tome da društveno odgovorno poslovanje postane sastavni dio biznis agende i kompanija bez obzira na njihovu veličinu i sektor u kojem posluju.
“Nastavimo zajedno da gradimo ekonomiju koja nije samo efikasna i konkurentna, već i pravična i održiva, jer to nije samo obaveza prema budućim generacijama, već i najbolji model za dugoročni uspjeh naših preduzeća i društva u cjelini”, poruka je Bošković.
U okiru Svečane akademije povodom Svjetskog dana socijalne pravde, UPCG je dodijelila nagrade za društveno odgovorno poslovanje za 2024. godinu.
To je događaj koji UPCG već tradicionalno deveti put organizuje s ciljem da u javnosti promoviše primjere dobre prakse društveno-odgovornog poslovanja, kao i preduzeća koja takvu praksu osmišljavaju i primjenjuju.
Nagrade su dodijeljene u kategorijama briga za zaposlene, briga za životnu sredinu, briga za zajednicu. Preduzeću koje je po sve tri kategorije najbolje inkorporiralo DOP u svoje poslovanje, dodijeljena je Glavna nagrada.
U oblasti “Briga za zaposlene” za 2024. godinu, nagradu je dobila kompanija Idea-CG, u kategoriji “Briga za zajednicu” nagradu je zaslužila Crnogorska komercijalna banka, dok je laureat u oblasti “Briga za životnu sredinu” MONT WAY DOO.
Glavna nagrada je ove godine pripala kompaniji COINIS D.O.O.
Menadžerka kompanije COINIS Isidora Matović smatra da nagrada prestavlja značajno priznanje i dokaz je da kompanije u Crnoj Gori mogu imati pozitivan uticaj, kako na zaposlene tako i na zajednicu.
“Smatramo da se istinski uspjeh ostvaruje kroz edukacije, podršku mladim telentima i projekte koji prave vidljive promjene”, rekla je Matović.
Izvršni direktor IDEA-CG d.o.o. Podgorica Ivan Karadžić, poručio je da je ponosan što je broj zaposlenih rastao što ih nije činilo samo većim, već i odgovornijim, više posvećenim i motivisanim “da budemo bolji poslodavci”.
“Kompanija IDEA-CG nije samo poslodavac, već i partner i saveznik zaposlenima, jer je naša misija da što adekvatnije odgovorimo na njihove potrebe i obezbijedimo im što bolje uslove”, siguran je Karadžić.
Predsjednik Upravnog odbora CKB banke Tamás Kamarási, poručio je da je nagrada za društveno odgovorno poslovanje potvrda da CKB nije samo finansijska institucija, već istinski partner zajednice.
“Kroz više od 40 društveno odgovornih incijativa u protekloj godini ulagali smo u obrazovanje, ekologiju, sport, kulturu i humanitarne projekte”, kazao je Kamarási.
Izvršni direktor MONT WAY DOO Ilija Kaluđerović, rekao je da njihova misija nije samo reciklaža ambalažnog otpada, već stvaranje kulture u kojoj svi građani postaju aktivni učesnici u očuvanju prirodnih resursa.
“U prethodnoj godini organizovano je 35 ekoloških akcija, preko 70 edukativnih aktivnosti za djecu, mlade, lokalne zajednice i stručnu javnost. Obuhvaćeno je 11 gradova, preko 150 parterstava sa institucijama, kompanijama i NVO sektorom”, poručio je Kaluđerović.