Svijet

Njujork Tajms: Najdramatičniji preokret u istoriji Tribunala

Izvor

List piše da se očekuje da će "imajući u vidu veliku ulogu Hrvatske u ratu, i na terenu i iza scena", kao i oštro izdvojena mišljena dvojice od pet sudija Žalbenog veća, presudu proučavati advokati i ratni istoričari.

"Presuda je takođe odbacila glavni pravni argument za osudu: da su dvojica generala bili dio zločinackog plana koji je osmislio tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman za protjerivanje svih Srba iz Krajine širenjem straha", piše list, a prenosi Novi magazin.

Oslobađanjem Gotovine i Markača, Haški sud nije osudio nijednog Hrvata iz Hrvatske, već samo Hrvate iz BiH, piše njujorški list, dodajući da je odluka u Hrvatskoj dočekana likovanjem, a srdžbom i nevjericom u Srbiji "koja je dugo optuživala sud da je antisrpski".

"Žalbeni sud UN u Hagu neočekivano je poništio presudu za ratne zločine dvojici hrvatskih generala koji su predvodili kampanju 1995. koja je pomogla da se okonča rat u koji su bili umiješani Srbija, BiH i Hrvatska, ali iza koje je ostalo nekoliko stotina mrtvih srpskih civila i više od 150.000 protjeranih", navodi list.

Operaciju "Oluja" kritikovali su posmatrači UN zbog neselektivnog bombardovanja gradova, a posle su, navodi list pozivajući se na reči svedoka u Hagu, "hrvatski borci i drugi krenuli u divljanje pljačkom i spaljivanjem kuća i stoke, i trovanjem izvora da bi osigurali da se Srbi nikada ne vrate".

Žalbeno vijeće Haškog tribunala u petak je oslobodilo Gotovinu i Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu kojom je Gotovina bio osuđen na 24 godine, a Markač na 18 godina zatvora.

Portal Analitika