Svako ko zapali cigaretu na manje od 15 metara od zgrade u kojoj se nalazi bolnica može biti kažnjen sa 1.000 funti.
Do sada propis, a od sredine septembra i zakon, primjenjivaće se na sve bolničke ustanove Nacionalnog zdravstvenog sistema (NHS) u kojima se liječe i njeguju pacijenti.
Novo pravilo uslijedilo je poslije usvajanja zakona kojim je od 2015. godine zabranjeno pušenje u bolnicama, i predstavlja sljedeći korak vladinog plana „Škotska bez duvana do 2034. godine“.
Za ovaj prekršaj su predviđene novčane kazne od 50 do 1.000 funti, ukoliko slučaj završi na sudu.
Šila Dafi iz Eš Škotske, organizacije koja se bori za potpunu zabranu pušenja, nada se da će ova mera spriječiti da duvanski dim uđe kroz prozore, vrata i ventilaciju u bolnice.
„Pušenje utiče na krvnu sliku, na pluća i smeta ljudima u oporavku, zbog čega su tamo", rekla je ona za škotski BBC jutarnji program.
Dafi kaže da je ova mjera neophodna zbog novorođenčadi i bolesnika kojima je potreban „čist vazduh tokom boravka da bi se što prije oporavili".
„Nikotin je otrovna supstanca i nije poželjna u bolničkom krugu".
Ona se nada da će novčane kazne natjerati ljude da promijene navike.
„Kažnjavanje predstavlja neuspjeh, jer je posljednji način za prevenciju", rekla je Dafi.
„Potrebno je da ljudi ovo razumiju i poštuju jer je zabrana pušenja u zatvorenom prostoru neophodna".
Uprave bolnica, koje su već odgovorne za sprovođenje zakona o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru, kontrolisaće i nova pravila.
Ukoliko se ne poštuje novo pravilo, odgovorna osoba za zaštitu životne sredine može zatražiti izdavanje kazne.
„Svi znaju da je pušenje loše po zdravlje, a bolničke pacijente posebno treba zaštititi od štetnih efekata pasivnog pušenja", rekla je Mari Tod, škotska ministarka zdravlja.
„Ovaj novi zakon je sljedeći korak u našem hrabrom planu da Škotska bude bez duvana do 2034. godine".
Ministarka je podsjetila i da postoje kol-centri koje, prije svega, mladi mogu da pozovu i dobiju potrebnu pomoć ako žele da ostave pušenje.