Ali, ovaj toranj sa 35 spratova namjerno je napravljen tako kriv, za razliku od onog u Pizi, čiji je otklon od 4 stepena posljedica poniranja tla.
Podne ploče novog, super-krivog tornja su normalno postavljene sve do 12. sprata, a zatim su po po cik-cak principu poređane jedna preko druge u rasponu od 300 do 1.400 mm, čime se postigla nagnutost tornja.
- To je zgrada koja govori o dometu Emirata - rekao je šeik sultan Bin Tanon al Najan, predsjednik kompanije „Abu Dhabi National Exhibitions“, koja je vlasnik zgrade. „Višenamjenska“ zgrada biće otvorena krajem ove godine.
Krivi toranj u Pizi je zvonik romaničke katedrale, čija je izgradnja počela 1173. godine, ali su radovi nakon izgradnje trećeg sprata obustavljeni zbog poniranja tla pod tornjem. Izgradnja je nastavljena 1275. godine i već tada su počeli pokušaji da se toranj ispravi. Do 1301. godine izgrađena su još tri sprata, a posljednji, sedmi završen jekrajem XIV stoljeća. Toranj je visok 55 i prečnika 16 metara, a vrh mu je nagnut čak četiri metra u odnosu na osnovicu. Naginjao se u prosjeku 1 mm godišnje, pa je zatvoren za posjetioce od 1990. godine zbog građevinskih radova kojima se pokušalo zaustaviti krivljenje. Tokom radova koji su trajali 11 godina, toranj je ispravljen za 45 cm, a zatim ponovno otvoren za javnost.