Abiznis

Tvrde da je situacija u gradskom preduzeću zabrinjavajuća

Novi sindikat Vodovoda: Mujović da preispita poslovanje preduzeća

Novi sindikat Vodovoda pozvao je Sašu Mujovića, gradonačelnika, da preispita poslovanje preduzeća zbog, kako tvrde, zabrinajavajuće situacije u kojoj se našlo ovo društvo.

Novi sindikat Vodovoda: Mujović da preispita poslovanje preduzeća Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

U pismu koje potpisuje Marko Prelević, predsjednik Novog sindikata Vodovoda, pozivaju Mujovića da utvrdi razloge zbog šta je to konkretno prouzrokovalo situaciju da Vodovod završi pred stečajem. Prelević objašnjava da Vodovod obezbjeđuje egzistenciju za 550 porodica. 

On ukazuje da su kroz medije u prethodnom periodu informisani o tri različita iznosa dugovanja. 

„Tadašnji zamjenik gradonačelnika Danilo Šaranović je 12.09.2023. godine izjavio da je dug Vodovoda 5,5 miliona eura, zvanično data izjava direktora Aleksandra Nišavića od 30.11.2024. godine je da je u ukupnom zbiru dugovanje firme 7.728.691 eura. Treća izjava je Vaša gdje pominjete dug od 6 miliona. Takođe, u saznaju smo da od dolaska novog direktora Nišavića zadnjih 18 mjeseci nisu uplaćivani porezi i doprinosi za zaposlene. Ova odstupanja u informacijama otvaraju pitanje tačnosti podataka koje ste, vjerovatno, dobili od menadžmenta Vodovoda. Sve ovo je signal za loše upravljanje, što izaziva strijepnju i nezadovoljstvo među zaposlenima. Mi, kao sindikalna organizacija, smo zabrinuti, otkud toliki nesklad u podacima o poslovanju i koje od iznešenih informacija su tačne“, navodi se u pismu Prelevića.

Napominje i da je u posljednje vrijeme, bez ikakvog obrazloženja, došlo do kadrovskih smjena određenog broja zaposlenih.

„To za sobom povlači ogroman broj tužbi koje pokreću zaposleni i sudskim putem traže svoja prava, što će dovesti do ogromnih finansijskih troškova preduzeća. Istovremeno, kako menadžment vrši konstantne pritiske na zaposlene, smjene i rotacije radnih mjesta, dolazi do deprimiranja radnika i njihovog učestalog odlaska na bolovanje usljed stresa i izostanka komunikacije između menadžmenta i zaposlenih. Posebno ističemo da okosnicu Vodovoda čine tehničke službe. Od dolaska novog menadžmenta tri hidroinženjera, dva IT inžinjera, jedan inžinjer za kvalitet voda kao i dvoje ekonomista od kojih je jedan interni revizor su napustili preduzeće zbog neprimjerenog odnosa menadžmenta prema njima, a četvrtiinžinjer je smijenjen i preraspoređen na drugo radno mjesto. Tako je Služba vodovodne mreže povjerena pripravniku, koji još uvijek nema iskustvau upravljanju ovako složenim i velikim sistemom. Za godinu dana je pošlo 8 kvalitetnih visokoškolaca, a idrugi stručni ljudi namjeravaju da napuste društvo. Kvalitetan kadar odlazi, što u velikoj mjeri utiče na produktivnost rada i samog poslovanja preduzeća“, navodi Prelević. 

Mujovića je pitao i oko viška zaposlenih. 

„Kroz medije se mogu naći informacije da u Vodovodu ima viška zaposlenih, a pogotovo u administraciji. Pitamo vas kao gradonačelnika, jer ste rekli da ćete svaki ugovor u Vodovodu preispitati, kako je jedan od članova Upravnog odbora Vodovoda zaposlio unuku i snahu, jednu po ugovoru o djelu, a drugu po ugovoru o radu, u istoj toj prekobrojnoj administraciji“, navodi Prelević u pismu. 

Ukazuje i da je za 2024. godinu iz budžeta Glavnog Grada za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže bilo predviđeno 1.750.000.

„Od toga iznosa svega 15 - 20 odsto je realizovano koliko smo u saznanju. Pitamo se zbog čega sredstva iz budžeta nijesu realizovana u potpunosti, s obzirom da u okolini Podgorice postoje naselja koja nemaju izgrađenu vodovodnu i kanalizacionu mrežu“, naveo je Prelević. 

Portal Analitika