Nosilac dozvole za istraživanja je JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, a rukovodilac istraživanja je istraživački savjetnik dr DejanGazivoda. U crnogorskom istraživačkom timu su arheolozi i istraživački savjetnici Đorđe Ćapin, zamjenik rukovodioca, Radmila Ćapin iz JU Gradski muzej i Galerija Herceg Novi i arheolog Željko Starčević.
U poljskom timu, koji vodi prof. dr Pjotr Diček su arheolozi dr Martin Lemke, mr Januš Reclav, mr Bartek Wojciechowski, dr KrzysztofNarloch i Viktoria Maszewska. Stručni nadzor nad radovima obavlja dr Lenka Bulatović iz JU Muzeji i galerije Podgorice.
''Nakon dvije godine pauze, ovogodišnja kampanja predstavlja nastavak istraživanja započetih 2017. godine na lokalitetu Gradina, gdje su pronađeni arhitektonski ostaci i pokretni materijal od helenističkog do venecijanskog perioda. Ove godine je otvoreno više sondi na Gradini koje nam i dalje otkrivaju arhitektonske ansamble iz različitih faza. Za snimanje lokaliteta se koristi sistem i mjerna tehnika RTK GPS, projekcija UTM 34N'', navodi se u saopštenju koje je potpisao Dejan Gazivoda.
Cilj istraživanja, kako je istakao Gazivoda, jeste otkrivanje svih kulturnih horizonata počevši od kraja bronzanog i ranog gvozdenog doba – kada su nastali čuveni crteži u Lipcima, koji mogu biti povezani sa Gradinom.
''Postojanje antičkog kulturnog sloja može se povezati sa reprezentativnim arhitektonskim ansamblom konstatovanim na lokalitetu Carine, lociranom neposredno ispod Gradine. Postojanje vjerskih objekata od antičkog hrama do srednjovjekovne crkve i džamije i tradiciju kultnog mjesta potvrđuju dosadašnji nalazi sime – antičkog kamenog oluka, kamene plastike i ćiriličnog natpisa, koji bi se za sada mogli datovati u XIV vijek. Posljednjih dvadeset godina nepokretni i pokretni nalazi upućuju na veoma veliki značaj antičkog Risna, poput dvije ilirske palate, različitih djelova grada, hipokausta iz rimskog perioda, ostave novca od preko 4.000 novčića iz vremena kralja Balajosa i ostalih izvanrednih pronalazaka'', saopštio je Gazivoda.
Lokaliteti Carine i Gradina, prema njegovim riječima, upućuju da je Rizon bio najveća urbana ilirska naseobina, a jedno vrijeme i prijestonica, u Crnoj Gori.